Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Śledztwo korupcyjne prowadzone w Białymstoku. Wśród zatrzymanych są samorządowcy

Śledztwo korupcyjne prowadzone w Białymstoku. Wśród zatrzymanych są samorządowcy
MŁ/PAP
22.05.2024, o godz. 10:17
czas czytania: około 2 minut
0

Prowadzone w Białymstoku śledztwo, dla potrzeb którego w poniedziałek CBA zatrzymało szesnaście osób, dotyczy przestępstw korupcyjnych, również z udziałem przedstawicieli lokalnych samorządów - podała we wtorek PAP Prokuratura Krajowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

 

Z jej komunikatu wynika, że zarzuty usłyszał m.in. prezes giełdowej spółki Trakcja; zastosowano wobec niego m.in. poręczenie majątkowe w kwocie 80 tys. zł.

Czego dotyczy śledztwo?

Śledztwo prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. “Dotyczy ono udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą i przyjmowania takich korzyści przez te osoby od osób zarządzających ustalonym podmiotem gospodarczym” – poinformował PAP we wtorek po południu rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Szczegółów śledczy na razie nie podają.

Z informacji wynika, że postępowanie zostało zarejestrowane (wszczęte) w 2022 roku; nie wiadomo, czy już wcześniej były w tej sprawie zatrzymania i stawiane zarzuty innym osobom.

Wśród zatrzymanych burmistrz Sokółki

Prok. Nowak potwierdził, że wśród szesnastu osób zatrzymanych w poniedziałek przez CBA są przedstawiciele lokalnych samorządów. Publicznemu Radiu Białystok zastępca burmistrza Sokółki Adam Juchnik potwierdził, że została zatrzymana burmistrz tego miasta. Zapewnił, że urząd funkcjonuje bez zmian, a burmistrz – jak to określił – “sprawę wyjaśnia”. Do nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z zastępcą burmistrza.

Środki zapobiegawcze

“Aktualnie trwają czynności związane z przedstawieniem zarzutów poszczególnym osobom i ich przesłuchaniem. Prokurator systematycznie podejmuje decyzje co do potrzeby stosowania środków zapobiegawczych” – dodał prok. Nowak.

Z informacji PK wynika, że zarzuty usłyszał m.in. Arkadiusz A., prezes giełdowej spółki Trakcja. Po przesłuchaniu zastosowano wobec niego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, m.in. 80 tys. zł poręczenia majątkowego. Już w poniedziałek Trakcja SA informowała o zatrzymaniu jej prezesa; we wtorek w komunikatach podała, że nie został aresztowany, a następnie podała, że rada nadzorcza zawiesiła go w pełnieniu funkcji prezesa z powodu “tymczasowego braku możliwości sprawowania przez niego czynności”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024