Sony opracował prototypowy, przyjazny środowisku model baterii, która używa jako paliwa cukru i wytwarza na tyle dużo energii, że może zasilać np. Walkman czy odtwarzacz muzyki MP3.

Bio bateria znajduje się w plastikowej obudowie (podobnej do pojemnika na żywność), mierzy 3,9×3,9×3,9 cm i doładowuje się ją, dolewając do pojemnika płyn zawierający cukier. Bateria wytwarza, dzięki zachodzącym w niej procesom chemicznym, prąd, a dostarczana przez nią moc ma wielkość 50 miliwatów.

Bio bateria ma podobną budowę co zwykła bateria, czyli zawiera katodę i anodę, między którymi płynie prąd. Enzymy znajdujące się na anodzie wytrącają z glukozy elektrony i jony wodoru. Jony wodoru kierują się następnie – przechodząc przez specjalną membranę, pełniącą rolę separatora – w kierunku katody, gdzie absorbują z powietrza tlen i produkują, jako produkt uboczny, wodę. I w ten sposób bateria staje się źródłem energii.

Sony informuje, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek "cukrowej" baterii, nie podając jednak kiedy to może nastąpić.źródło: Networld.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj