W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dojazdowej w Łodzi zamontowano nowoczesny system solarów słonecznych podgrzewających wodę.

Na dachu budynku zainstalowano kosztem 400 tys. złotych 44 panele o łącznej powierzchni ponad 100 mkw. Glikol krążący w instalacji będzie oddawał ciepło słoneczne wodzie, której ogrzanie do odpowiedniej temperatury pochłonie znacznie mniej energii. Spodziewane oszczędności to 60 proc. kosztów ciepłej wody w skali roku.

– W naszym domu mieszka 83 pensjonariuszy, a więc oszczędności będą znaczne – cieszy się dyrektor Zenobia Hofman.

Marek Michalik wiceprezydent Łodzi podkreśla proekologiczność inwestycji. – Dom znajduje się tuż obok Lasu Łagiewnickiego i ograniczenie emisji zanieczyszczeń jest bardzo korzystne. To również pierwsza tego typu placówka, która zdecydowała się na taką inwestycję. Mam nadzieję, że inne pójdą za jej przykładem. Miasto na pewno będzie wspierać takie rozwiązania – mówi.

Kolektory będą działać przez cały rok, ale ich największa wydajność to miesiące wiosenne i letnie. Bywa wtedy, że podgrzewają wodę do oczekiwanej temperatury 50 stopni Celsjusza i nie są konieczne inne źródła energii.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj