Słoneczna suszarnia osadów

Słoneczna suszarnia osadów
16.10.2007, o godz. 11:39
czas czytania: około 3 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

18 października otwarta zostanie słoneczna suszarnia osadów wybudowana na terenie oczyszczalni ścieków w Dziarnach k/Iławy. Celem realizacji tego projektu było rozwiązanie problemu zagospodarowania osadów ściekowych, powstających w procesie oczyszczania ścieków z terenu miasta i gminy Iława.

Technologia solarna jest obecnie stosowana do suszenia osadów w małych i średnich oczyszczalniach ścieków. Suszarnia pokryta jest powłoką przepuszczającą światło słoneczne, które powoduje wzrost temperatury osadu i w konsekwencji odparowanie części zawartej w nim wody. Wilgotne powietrze usuwane jest z pomieszczenia przy pomocy instalacji wentylacyjnej. Proces suszenia wspomagany jest poprzez odpowiednie mieszanie warstwy osadu.

Suszenie słoneczne stosowane jest już w około 30 obiektach w Europie. W Polsce działają od kilku lat suszarnie w Rzeszowie i Skarżysku Kamiennej. Obiekty te dają zadowalające efekty suszenia przy najniższych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W suszarniach konwencjonalnych, wykorzystujących ciepło uzyskiwane ze spalania paliwa lub z energii elektrycznej do odparowania 1 tony wody potrzebne jest ok. 800 kWh energii cieplnej. W przypadku suszarni słonecznej do odparowania 1 tony wody konieczne jest dostarczenie ok. 30 kWh. Jest to energia potrzebna do mieszania osadu i wentylowania pomieszczenia suszarni.

Stacja suszenia osadu w Dziarnach została wykonana w formie szklarni o powierzchni ok. 1600 m2. Procesowi suszenia poddawane będzie rocznie ok. 1 800 ton osadu mechanicznie odwodnionego o wilgotności ok. 80%. Dodatkowo, z uwagi na potencjalne możliwości wybudowanej instalacji, planuje się dowożenie do suszarni osadów z okolicznych oczyszczalni ścieków w tym z oczyszczalni w Suszu, Nowym Mieście Lubawskim i Lubawie. Do przerzucania i przemieszczania osadu zastosowano urządzenie Wendewol, które wprowadza osad do suszarni, a następnie miesza go i przesuwa w kierunku punktu odbioru osadu wysuszonego, znajdującego się na przeciwległym końcu suszarni. Suszarnia, w celu umożliwienia jej całorocznego wykorzystania, wyposażona została w instalację ogrzewania podłogowego. Źródło dodatkowej energii cieplnej stanowią ścieki oczyszczone. Energia cieplna jest z nich pozyskiwana dzięki zastosowaniu pompy ciepła. Dodatkowo, do ogrzewania osadu wykorzystana zostanie energia cieplna emitowana przez agregat prądotwórczy, wytwarzający energię elektryczną z biogazu. Zaprojektowana wielkość i wyposażenie suszarni pozwoli na odparowanie rocznie ok. 1 870 ton wody z suszonego osadu. Około 1 300 ton odparowywane będzie dzięki energii słonecznej, a pozostała ilość za pomocą energii pozyskiwanej dzięki zastosowaniu pompy ciepła oraz odzyskowi energii cieplnej z agregatu prądotwórczego. Wysuszony osad w postaci granulatu wykorzystywany będzie na cele energetyczne, rolnicze, przyrodnicze i rekultywacyjne.

EkoFundusz dofinansował przedsięwzięcie dotacją w wysokości około 1,7 mln zł (49% kosztów projektu). Środki te zostały wykorzystane na zakup i montaż przerzucarki osadu, systemu automatycznego sterowania oraz na budowę hali suszarni.

źródło: Fundacja EkoFundusz

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025