Hiszpańskie Iberdrola i Gamesa, grecki Marivent, niemieckie RWE, portugalskie EDP zapowiadają kilka miliardów euro inwestycji w parki wiatrowe i generatory słoneczne w Europie Środkowej, w tym również w Polsce.

Jak informuje "Parkiet", w tym roku w naszym regionie najwięcej zainwestuje w siłownie wiatrowe wchodząca do Rumunii firma CWP Cyprus. Wielkość jej inwestycji szacuje się na miliard euro.

Wkrótce liderem inwestycji w OZE w naszej części Europy może stać się jednak Iberdrola Renovables, która zapowiedziała zainwestowanie 225 mln euro na Węgrzech i 500 mln euro w Rumunii. Iberdrola chce w latach 2008-2010 zainwestować w OZE 8,6 mld euro, z czego 18 proc. ma przypaść na 16 krajów, a najwięcej w Polsce. Hiszpanie chcą zbudować w naszym kraju siłownie wiatrowe o mocy 800 MW.

Konkurent Iberdroli, Gamesa, będzie budować wiatraki m.in. w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Kolejne 300 mln euro zaiwestuje dysponujący kapitałem hiszpańskich banków fundusz Taiga Mistral. RWE realizuje już za 100 mln euro swoje inwestycje w Suwałkach i Tychowie.

źródło: Parkiet

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj