Radni stolicy zdecydowali się pozwolić na picie alkoholu na Bulwarach Wiślanych. Dozwolone jest to na odcinku od Płyty Desantu przez bulwary Flotylli Wiślanej, Grzymały-Siedleckiego, Pattona, Karskiego i Religi aż po żoliborską plażę na Żoliborzu. Radni podkreślają, że te miejsca są chętnie odwiedzane przez warszawiaków.
30 ton odpadów w jeden weekend
Wieczorami i nocą bawią się tam tysiące ludzi, którzy niestety bardzo bałaganią. W weekendy zostawiają po sobie prawdziwe góry śmieci. Po godz. 1:00 nad Wisłą pojawia się ekipa sprzątająca, która zbiera śmieci i opróżnia śmietniki. 60-osobowa grupa porządkowych zbiera w jeden weekend nawet ok. 30 ton odpadów.
Niestety codziennie 2,5 tony odpadów nie trafia do koszy, a zostaje porzuconych w trawie, w krzakach, na brzegu. Może powodem tego stanu rzeczy jest brak śmietników? Władze Warszawy twierdzą, że nie, bo nad Wisłą ustawiono ich 278, a do tego 125 beczek (każda może pomieścić 200 l śmieci) i cztery duże kontenery (każdy na metr sześcienny odpadów). Dodatkowo 38 koszy ustawiono przy ścieżkach.
Śmieci do śmietnika
W związku z porzucaniem przez imprezowiczów tysięcy butelek, kubków, tacek i opakowań władze Warszawy rozpoczęły kampanię “Śmieci to śmietnika. To się NOSI nad Wisłą”. Zachęcają w niej do wyrzucania śmieci do koszy i kontenerów.
W ostatnich dniach akcję wspomogli artyści, którzy pojawili się nad Wisłą z ekipą sprzątającą i namalowali na asfalcie piktogramy z informacją ile i jakie śmieci porzucono w danym miejscu. Są więc rysunki kubków po piwie (24 sztuki), butelek (8 sztuk) i niedopałków papierosów (22 sztuk).
– To samo się nie wyrzuci! Sprzątajmy po sobie – przypominają władze Warszawy. Akcja rysunkowa ma przede wszystkim przypomnieć o problemie zaśmiecania terenów nadbrzeżnych i wskazywać właściwe postępowanie z odpadami powstającymi w czasie spotkań nad Wisłą.
Przez cały letni sezon w piątki i soboty nad Wisłą są też edukatorzy, którzy rozdają warszawiakom biodegradowalne worki na śmieci i ekopopielniczki, a także przypominają, by po zakończonej zabawie nad Wisłą posprzątać swoje śmieci.
Źródło: Dzielnica Wisła, RDC, UM Warszawa
Komentarze (0)