W sierpniu w Rzeszowie odbędzie się prezentacja systemu kolejki gondolowej. Nadziemna kolejka ma zrewolucjonizować komunikację miejską – twierdzą przedstawiciele Business Centre Club, z którymi w poniedziałek w Warszawie rozmawiał prezydent Tadeusz Ferenc.

Dotychczasowe starania twórcy systemu kolejki gondolowej nie przynosiły rezultatów, dlatego w jego promocję mocno zaangażowało się BCC.

– Powołany przez nas zespół dokonał głębokiej analizy tego projektu – mówi Ryszard Pazdan, szef zespołu Ekokorporacja w BCC. – Z tej oceny wynika, że jest bardzo realny. Widzimy w nim sposób na rozwiązanie kłopotów komunikacyjnych miast.

System wymaga jeszcze certyfikacji, co ma nastąpić do końca I kwartału 2009 r. Pierwsze miasto, gdzie ma powstać kolejka to Opole, ale być może wyprzedzi je Rzeszów. W poniedziałek prezydent Tadeusz Ferenc, któremu projekt bardzo przypadł do gustu, spotkał się w BCC z inżynierem Olgierdem Mikoszą, który jest posiadaczem patentu na kolejkę. Pełny koszt budowy kompletnej kolejki to ok. 15 mln zł za jeden kilometr.

Jak będzie działać kolejka gondolowa? Na przystanku na pasażerów czekać będzie od 3 do 5 kilkuosobowych gondoli. Pasażer wsiadając wybierze na specjalnej konsoli dzielnicę, gdzie chce jechać. Potem, gdy wyświetli się mapa przystanków, wybierze ten docelowy. Wagoniki nie będą wymagać budowy skomplikowanych pętli. Na skrzyżowaniach automatycznie wybiorą kierunek jazdy. System miałby być także wykorzystywany do dowozu towarów i wywozu śmieci.
 
źródło: Super Nowości

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj