Pierwsze śmieciomaty mają szansę wkrótce stanąć w Olsztynie. To jeden ze zwycięskich projektów ostatniej edycji budżetu obywatelskiego.

Dwa urządzenia, jakie mają stanąć w Olsztynie, mają pozwalać na segregację butelek PET i aluminiowych puszek. Dzięki mobilnej aplikacji będzie możliwość zbierania punktów do wykorzystania na bonusy w sieci sklepów “Społem”. Śmieciomaty byłyby zlokalizowane obok sklepu Kalina (ul. Kołobrzeska) oraz Malwa (al. Piłsudskiego).

– Zostały złożone trzy oferty, z czego dwie spełniały warunki – informuje Ewa Łukasik-Błażejewicz z urzędu miasta.

Przedstawione oferty dzierżawy do końca roku śmieciomatów to odpowiednio niemal 17,1 tys. złotych oraz 24,6 tys. złotych miesięcznie. Teraz trwa sprawdzanie przedstawionych dokumentów. Zwycięska firma będzie zobowiązana ustawić urządzenia w ciągu ośmiu tygodni od dnia podpisania umowy.

– Projekt ma na celu aktywizację oraz motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych dla środowiska, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie segregacji śmieci – uzasadniali pomysłodawcy.

– Dodatkowo projekt spowoduje zmniejszenie liczby plastykowych butelek tak bardzo pochłaniających przestrzeń w pojemnikach i kontenerach na śmieci.

Czytaj więcej

Skomentuj