“Doprowadziliśmy system do maksimum wytrzymałości” – skomentował brak wody w hydrantach Janisse Quinones, szef departamentu ds. wody i energii (DWP) miasta Los Angeles. Quinones wyjaśnił, że zapotrzebowanie na wodę “wyniosło w ciągu 15 godzinach czterokrotność normy, co spowodowało spadek ciśnienia w rurach”.
Apel o oszczędzanie wody
Zagrożenie dla kluczowego laboratorium NASA
Zagrożone pożarem jest również laboratorium w mieście Pasadena, gdzie NASA projektuje i buduje swoje roboty i kapsuły dla misji kosmicznych. Agencja kosmiczna poinformowała, że ośrodek został zamknięty, a na miejscu pozostało tylko paru pracowników. Do tej pory ogień nie wtargnął na teren laboratorium – poinformowała AP.
Przewodniczący rady miasta Los Angeles Marqueece Harris-Dawson ocenił na konferencji prasowej, że obecne pożary należą do “najbardziej niszczycielskich i przerażających”, jakie miasto widziało.
W Los Angeles trwają trzy pożary. Największy z nich trawi dzielnicę Pacific Palisades, która leży między wzgórzami Santa Monica a plażami nad Pacyfikiem. W dzielnicy mieszka wielu celebrytów posiadających tam wille.
Drugi z nich niszczy miasta wchodzące w obszar metropolitalny Los Angeles, miasta La Canada Flintridge i Altadena, które zawsze były oceniane jako obszary o wysokim ryzyku pożarowym ze względu na swoje położenie i duże zalesienie. Ostatni z pożarów wybuchł na północnych obrzeżach miasta i objął podmiejską dzielnicę Sylmar.
Jedna z najgorszych sytuacji w historii
Ariel Cohen, meteorolog kierujący Narodową Służbą Meteorologiczną w Los Angeles, opisał trzy pożary szalejące w hrabstwie jako “jedną z najgorszych sytuacji, jakie kiedykolwiek widzieliśmy”. W rozmowie z CNN Cohen wyjaśnił, że nałożyło się na siebie wiele “niestabilnych” czynników, w tym susza oraz “jedne z najbardziej ekstremalnych, niszczycielskich i zagrażających życiu burz wiatrowych, jakie dotknęły ten obszar”.
Kalifornijskie stowarzyszenie pożarnicze ostrzegło, by gapie nie próbowali zbliżać się do obszarów ogarniętych ogniem. “Nie wybierajcie się na zwiedzanie. Dym jest jak trująca zupa. Płoną nie tylko krzaki, płoną domy zawierające plastiki. Wdychanie ich jest niebezpieczne” – ostrzegł przewodniczący stowarzyszenia Brian Rice.
W walce z bezprecedensowym pożarem uczestniczą tysiące strażaków – powiadomił gubernator Kalifornii Gavin Newsom. Do tej pory co najmniej 1000 budynków zostało zniszczonych – przekazała AP. Bez prądu pozostaje prawie 300 tys. odbiorców energii elektrycznej w południowej Kalifornii. Odwołano zajęcia w 19 szkołach.
Komentarze (0)