Smog może powodować otyłość i wiele innych chorób

Smog może powodować otyłość i wiele innych chorób
ml
24.02.2016, o godz. 14:53
czas czytania: około 3 minut
0

Naukowcy z Duke University przedstawili wyniki badań, które dowodzą, że waga szczurów oddychających przez kilka tygodni zanieczyszczonym powietrzem w Pekinie, wzrosła o 18 procent bardziej niż u szczurów oddychających czystym powietrzem. Nowe badania wykazały, że istnieje niepokojący związek między zanieczyszczeniem powietrza i otyłością.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zwiększone ryzyko chorobowe

Co gorsza, zmiany dotyczą nie tylko zwiększenia masy ciała. Pekińskie szczury cierpiały również na choroby płuc i wątroby, zwiększył się u nich stan zapalny tkanek, a także poziom złego cholesterolu. Badania do tej pory ograniczały się jedynie do gryzoni, ale jeśli to samo dzieje się w organizmie ludzkim, może to oznaczać, że zanieczyszczenie powietrza jest jeszcze większym zagrożeniem dla naszego zdrowia niż wcześniej sądzono.

– Przewlekłe zapalenie jest uznawane za czynnik przyczyniający się do wywoływania otyłości i chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca. Nasze odkrycia dostarczają wyraźnych dowodów, że przewlekłe narażenie na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko rozwoju otyłości – wyjaśnił Jim Zhang, Duke Global Health Institute.

Naukowcy szacują, że zanieczyszczenia powietrza mogą doprowadzić do śmierci ponad 3 mln osób rocznie. Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone u ludzi, może to również pomóc wyjaśnić, dlaczego wskaźniki otyłości i cukrzycy typu 2 na całym świecie stale rośną w ciągu ostatnich 50 lat.

Stres oksydacyjny i inne powikłania

Eksperyment polegał na zamieszczeniu ciężarnych szczurów i ich potomstwa w dwóch różnych komorach. Rodziny szczurów umieszczono na ulicach Pekinu z tym, że druga komora została dołączona do filtra powietrza, który usuwał większość zanieczyszczeń.

Już po 19 dniach różnica pomiędzy dwiema grupami była uderzająca. Ciężarne szczury oddychające smogiem miały choroby płuc i wątroby, a także wykazywały oznaki zwiększonego zapalenia tkanek. Szczury te były również cięższe i miały 50 procent wyższy poziom złego cholesterolu niż gryzonie oddychające czystym powietrzem.

Potomstwo szczurów oddychające zanieczyszczonym powietrzem przez osiem tygodni zanieczyszczonym powietrzem miało jeszcze bardziej widoczne zmiany chorobowe. Samce szczurów były o 18 procent cięższe niż z komory czystego powietrza, a żeńskie szczury 10 procent cięższe.
– Wyniki doświadczenia są zgodne z wynikami innych badań, które udowodniły, że zanieczyszczenie powietrza wywołuje stres oksydacyjny i zapalenie narządów i układu krążenia – wyjaśnił Jim Zhang.

Badania przeprowadzono wyłącznie na zwierzętach. Nie można automatycznie powiedzieć, że zanieczyszczenie powietrza będą miały taki sam wpływ na ludzi. Naukowcy muszą teraz wyjaśnić, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na metabolizm szczurów.

Problem wielu miast

Chińczycy są świadomi zagrożeń wywoływanych przez smog. Pod koniec ubiegłego roku, władze Pekinu ogłosiły pierwszy w historii Red Alert zachęcając obywateli do pozostania w domach. Pekin ogłosił, że planuje ustanowić korytarze wentylacyjne w mieście, aby ułatwić przepływ powietrza i zdmuchnąć smogu oraz zanieczyszczenia. Z podobnymi problemami borykają się Los Angeles, Delhi, i Londyn, a także wiele polskich miast.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich doświadczenia pomogą w wywarciu nacisku na rządy poszczególnych państw, aby rozwiązać ten problem raz na zawsze. Bo choć jest dużo pracy do wykonania w tym zakresie, nie jest tajemnicą, że zanieczyszczenie powietrza wywołuje wiele chorób. Niestety dopiero teraz zaczynamy rozumieć jak ogromny jest to zakres.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024