Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu – zadeklarował podczas ogłoszenia startu programu “Smog stop” premier Mateusz Morawiecki. Likwidacja zanieczyszczeń ma być skupiona przede wszystkim na termomodernizacji – ocieplaniu budynków mieszkalnych.

– Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Na początek pilotażowy program ocieplania budynków zostanie uruchomiony w 22 miastach w Polsce – termomodernizację przejdzie ok. 15 tys. domów. Inwestycja będzie kosztować ok. 750 mln zł. Część kosztów mają ponieść samorządy.

Pierwszą gminą, która pilotażowo weźmie udział w projekcie jest Skawina – jedna z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Od czerwca do września ocieplone zostanie 20 domów. W ciągu następnych 3 lat termomodernizację ma przejść już 15 proc. budynków jednorodzinnych w mieście. W tym wypadku 100 proc. kosztów pokryje państwo.

W domu nieocieplonym na ogrzewanie podczas jednego sezonu potrzeba średnio 4-5 ton węgla. Po termomodernizacji ta ilość może spaść nawet dwukrotnie – argumentował podczas konferencji Morawiecki.

Program docieplania budynków ma trwać do 2027 r. W trakcie jego trwania odbyć mają się także negocjacje z Komisją Europejską w sprawie specjalnego programu operacyjnego czystego powietrza dla Polski.

Premier podkreślił, że walka o czyste powietrze w Polsce jest jednym z priorytetów rządu. Szef rządu podziękował też “wszystkim alarmom smogowym i organizacjom pozarządowym za wieloletnie i wytrwałe działanie z nadzieją, że kiedyś ktoś się zajmie tym problemem”.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Tylko tak naprawdę smog pochodzi z silników Diesla, zwłaszcza wysilonych z samochodów osobowych.
    Największy problem ze smogiem ma EUROPA, która uwierzyła w “czystego Diesla”. Japonia i Ameryka w której nie ma praktycznie osobowych Diesli ma o wiele mniejszy problem.
    Smog w dużej mierze powstaje przez to że tlenki azotu wiążą pył i powodują, że utrzymuje się on w powietrzu. Za produkcje tlenków azotu odpowiedzialne są silniki gdzie następuje spalanie w wysokich temperaturach….
    Że smog w małym stopniu powstaje w paleniskach domowych niech świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 30 – 40 lat ilość mieszkańców się nie zwiększyła, zmniejszyła się ilość gospodarstw domowych w których opala się węglem w znaczący sposób, w znaczący sposób poprawiono emisję przez przemysł – a problem SMOG-u urósł. Tak czy inaczej pozostaje główny winowajca czyli silniki typu TDI w samochodach osobowych i małych dostawczakach.

Skomentuj