Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Smog: w powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

Smog: w powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych
jwo/PAP
24.11.2017, o godz. 12:11
czas czytania: około 2 minut
1

W powietrzu, którym oddychamy jest co najmniej kilka tysięcy substancji szkodliwych dla naszego organizmu - ocenia ekspert w rozmowie z PAP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe – powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami – m.in.dwutlenkiem węgla, siarki, azotu.

– Jest kilka tysięcy szkodliwych substancji w różnych częściach miasta – powiedziała PAP pulmonolog, dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie dr n. med. Anna Prokop-Staszecka.

Jak dodała, problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko Krakowa, ale także wiosek, w których pali się śmieci w nieekologicznych piecach. – Te śmieci generują do powietrza wszystkie substancje szkodliwe – czy to będzie benzo(a)piren, czy to będą dioksyny, furany (…); gazy toksyczne dla układu oddechowego.

Zaznaczyła, że w powietrzu powinno być 21 proc. tlenu, ale “niestety nie jesteśmy w stanie tego tlenu dostarczyć w takiej proporcji”. W jej ocenie “jesteśmy niedotlenieni, bo tlen jest zastępowany innymi gazami; dwutlenkiem węgla, siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem azotu, itp.”; natomiast metale ciężkie w pyłach zawieszonych mają działanie onkogenne.

– Można powiedzieć, że wszystko, co się w smogu znajduje, jest szkodliwe – zaakcentowała lekarz. Zdaniem ekspertki z powodu trujących substancji narażeni jesteśmy na różnego rodzaju objawy. – Jak się zaczyna smog, to większość z nas kicha, kaszle, ma gorsze samopoczucie; jesteśmy zmęczeni, rozbici, mamy bóle głowy – wyjaśniła.

Ekspertka podkreśliła jednocześnie, że po kilku, kilkunastu, a może nawet po kilkudziesięciu latach mogą pojawić się inne dolegliwości, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc i nowotwory. Rezultatem wdychania zanieczyszczonego powietrza jest też większa skłonność do chorób układu krążenia, zmiany zapalne oczu, skóry, osłabione włosy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/Kurier PAP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


amelka

Komentarz #8558 dodany 2017-11-26 10:58:45

z roku na rok jest coraz gorzej a samorządy nic z tym nie robią, musimy sobie radzić sami - dlatego intensywnie rozważam montaż do okien mojego mieszkania takich siateczek filtrujących powietrze, chce by moja mała córeczka oddychała czystym powietrzem w mieszkaniu...

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024