W powietrzu, którym oddychamy jest co najmniej kilka tysięcy substancji szkodliwych dla naszego organizmu – ocenia ekspert w rozmowie z PAP.

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe – powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami – m.in.dwutlenkiem węgla, siarki, azotu.

– Jest kilka tysięcy szkodliwych substancji w różnych częściach miasta – powiedziała PAP pulmonolog, dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie dr n. med. Anna Prokop-Staszecka.

Jak dodała, problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko Krakowa, ale także wiosek, w których pali się śmieci w nieekologicznych piecach. – Te śmieci generują do powietrza wszystkie substancje szkodliwe – czy to będzie benzo(a)piren, czy to będą dioksyny, furany (…); gazy toksyczne dla układu oddechowego.

Zaznaczyła, że w powietrzu powinno być 21 proc. tlenu, ale “niestety nie jesteśmy w stanie tego tlenu dostarczyć w takiej proporcji”. W jej ocenie “jesteśmy niedotlenieni, bo tlen jest zastępowany innymi gazami; dwutlenkiem węgla, siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem azotu, itp.”; natomiast metale ciężkie w pyłach zawieszonych mają działanie onkogenne.

– Można powiedzieć, że wszystko, co się w smogu znajduje, jest szkodliwe – zaakcentowała lekarz. Zdaniem ekspertki z powodu trujących substancji narażeni jesteśmy na różnego rodzaju objawy. – Jak się zaczyna smog, to większość z nas kicha, kaszle, ma gorsze samopoczucie; jesteśmy zmęczeni, rozbici, mamy bóle głowy – wyjaśniła.

Ekspertka podkreśliła jednocześnie, że po kilku, kilkunastu, a może nawet po kilkudziesięciu latach mogą pojawić się inne dolegliwości, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc i nowotwory. Rezultatem wdychania zanieczyszczonego powietrza jest też większa skłonność do chorób układu krążenia, zmiany zapalne oczu, skóry, osłabione włosy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/Kurier PAP

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. z roku na rok jest coraz gorzej a samorządy nic z tym nie robią, musimy sobie radzić sami – dlatego intensywnie rozważam montaż do okien mojego mieszkania takich siateczek filtrujących powietrze, chce by moja mała córeczka oddychała czystym powietrzem w mieszkaniu…

Skomentuj