Władze Sopotu, po konsultacjach z mieszkańcami, postanowiły zmienić wygląd Placu Przyjaciół Sopotu. Modernizacja placu znajdującego się między ul. Bohaterów Monte Cassino a wejściem na sopockie molo ma na celu m.in. zwiększenie powierzchni zieleni. Miasto ogłosiło przetarg.

Sopocki magistrat wskazał, że ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy, który ma przebudować Plac Przyjaciół Sopotu znajdujący się w centrum kurortu.

Urzędnicy wskazują, że przygotowana i uzgodniona modernizacja zagospodarowania placu ma na celu zwiększenie atrakcyjności najczęściej odwiedzanej przestrzeni publicznej w kurorcie.

To efekt konsultacji społecznych – zapewniają władze miasta

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski, cytowany w komunikacie podkreślił, że wypracowane rozwiązanie jest efektem szeregu konsultacji społecznych. “Od 2020 roku z projektem dwukrotnie mogli zapoznać się mieszkańcy Sopotu” – tłumaczył.

Dodał, że przyjęta wizja zagospodarowania odmieni plac znacznie zwiększając udział zieleni. “W obrębie placu pojawią się nowe drzewa, zieleń pnąca, liczne kompozycje traw wysokich i krzewów, a także trawniki” – wyliczał wiceprezydent.

Ponadto, jak wynika z wypowiedzi Skwierawskiego, plac uzyska wspólny element porządkujący – pergolę, a także wiele elementów małej architektury wpisujących się swoją formą i kolorystyką w sopocki, uzdrowiskowy charakter. “Przed Domem Zdrojowym pojawi się wielofunkcyjna przestrzeń dająca możliwość promowania wydarzeń kulturalnych oraz organizacji wystaw plenerowych” – tłumaczył cytowany w komunikacie wiceprezydent Sopotu.

O przebudowie Placu Przyjaciół Sopotu zdecydowali mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Miasto – jak wskazują urzędnicy – przeprowadziło szereg konsultacji społecznych, by wsłuchać się w głos mieszkańców i by ostateczny projekt był jak najlepszym kompromisem różnych stron i interesów: mieszkańców, gości, kuracjuszy i przedsiębiorców.

Dyrektor sopockiego ZDiZ Wojciech Ogint cytowany w komunikacie podkreślił, że zamierzeniem jest przeorganizowanie przestrzeni publicznej, tak, aby stworzyć kameralny charakter placu miejskiego z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami. “Zwiększenie powierzchni zieleni dokona się również poprzez wykreowanie trójwymiarowej roślinności, m.in. poprzez nasadzenie ozdobnych pnączy” – ocenił Ogint.

Jest projekt, poszukiwani wykonawcy

Projekt nowego placu przygotowało Konsorcjum spółek Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci.

Na oferentów miasto czeka do 1 sierpnia br. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 czerwca 2023 r. Zastrzeżono jednak, że wykonawca nie będzie mógł prowadzić robót w terenie w terminie od 3 grudnia 2022 do 4 lutego 2023 r.

Czytaj więcej

Skomentuj