Ok. 3,6 mln zł wyda sosnowiecki samorząd na termomodernizację budynku Urzędu Miejskiego. To jeden z projektów miasta dotyczących efektywności energetycznej, wartych łącznie ponad 100 mln zł.

Miasto otrzymało unijne dofinansowanie do planowanej termomodernizacji urzędu oraz wymianę wewnętrznego oświetlenia budynku. Ponad 3 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20.

Od 2017 r., dzięki wsparciu z funduszy europejskich oraz budżetu miasta, w Sosnowcu przeprowadzono projekty termomodernizacji kilkudziesięciu budynków, w tym szkół, przedszkoli i żłobków oraz obiektów użyteczności publicznej, o łącznej wartości ponad 61 mln zł. Obecnie trwa termomodernizacja dwóch szkół podstawowych oraz trzech przedszkoli miejskich. Wartość tych prac to ok. 9 mln zł.

Jednym z największych przedsięwzięć termomodernizacyjnych była warta 21 mln zł przebudowa siedziby Biblioteki Głównej w Sosnowcu – na Mediatekę. Sama termomodernizacja przebudowywanego budynku kosztowała 7 mln zł.

W mieście obecnie trwa realizacja drugiego etapu wymiany miejskiego oświetlenia ulicznego. W sumie za 34 mln zł zostanie wymienionych prawie 14 tys. opraw i około 1,6 tys. słupów oświetlenia ulicznego.

Wsparciem dla sosnowieckiej straży miejskiej w walce ze smogiem stała się wykonana za ok. 60 tys. zł przez Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach w sezonie zimowym 2018-2019 “mapa smogowa” miasta. Ma ona przekładać się na kierowanie w poszczególne obszary intensywniejszych kontroli straży miejskiej, ale też na pomoc samorządu w postaci dotacji na modernizacje ogrzewania.

Ostatnio Sosnowiec dołączył – jako pierwsze miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – do rządowego programu “Stop Smog”, kierującego wsparcie na inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych należących do właścicieli dotkniętych ubóstwem energetycznym.

Czytaj więcej

Skomentuj