Łódź jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie dla zwiedzających zostanie udostępniony kanał. 80-letnia „dętka” już dziś zostanie pokazana mieszkańcom miasta.

– Budowla zachwyca swym kunsztownym wyglądem i przypomina raczej korytarze pałaców niż kanał – powiedział Marek Pyka, prezes Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

„Dętka" – bo tak nazywają go wodociągowcy – to owalny kanał wybudowany z czerwonej cegły, którego budowę rozpoczęto w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Ma ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody, głównie deszczówki. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy pl. Wolności kilkoma kanałami. Jeśli trzeba było oczyścić któryś z nich, spuszczano do niego wodę zgromadzoną w „dętce".

– Teraz wykorzystywane są inne metody oczyszczania i kanał nie jest już wykorzystywany w taki sposób – wyjaśniał M. Pyka.

Chodząc po „dętce” będzie można oglądać zdjęcia i dokumenty, opisujące historię budowy łódzkich kanałów i wodociągów. Jednak więcej szczegółów nie chciał zdradzać prezes ZWiK.

Pomysł na udostępnienie kanału pod pl. Wolności zwiedzającym, pierwszy raz pojawił się 3 lata temu. Prace nad przystosowaniem „dętki” dla wszystkich rozpoczęły się w sierpniu ubr., a zakończyły się w marcu br. Miasto na ten cel przeznaczyło 550 tys. zł, a ZWiK – 330 tys. zł.

Uroczyste otwarcie nastąpi dziś na pl. Wolności (tego dnia łodzianie również będą mogli zwiedzić „dętkę” za darmo). W dniach 1-4 maja planowane jest otwarcie na stałe (godz. 14-20: ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł).

źródło, fot.: uml.lodz.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj