Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt odniósł się w specjalnym oświadczeniu do sprawy planowanej w regionie budowy instalacji termicznego przetwarzania (spalarni) odpadów komunalnych. Zadecydował, że instalacja w mieście nie powstanie.

Jarosław Berendt, burmistrz Wągrowca tłumaczy, że po objęciu przez niego urzędu w 2018 r., skontaktował się ze spółką Veolia Energia Poznań, która jest odpowiedzialna za budowę spalarni.

Poprzednik obecnego burmistrza, Krzysztof Poszwa, zadecydował wcześniej m.in. o wydaniu decyzji środowiskowej dla inwestycji, podpisał też porozumienie z firmą Veolia.  Spalarnia miała powstać w okolicy obwodnicy Wągrowca. Miasto przedstawiło nawet wstępne warunki najmu gruntu.

ITPOK jednak nie powstanie. Na prośbę burmistrza najpierw radni Wągrowca i lokalni dziennikarze udali się na wyjazd studyjny do spalarni w Poznaniu, później zaś odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami. Po nim burmistrz poinformował, że budowa instalacji w Wągrowcu zostanie wstrzymana.

– Zdecydowałem o odstąpieniu od jakichkolwiek działań zmierzających do budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Wągrowcu – pisze Jarosław Berendt w swoim oświadczeniu. Dodaje, że “z uwagą i troską wsłuchiwał się w każdą opinię”, ale “uwagi i poruszane wątpliwości” spowodowały, że zadecydował o zatrzymaniu budowy spalarni.

Jeszcze w czerwcu zastępca burmistrza Piotr Pałczyński mówił, że inwestycja wkrótce się rozpocznie. – Trzeba inwestować również w alternatywne źródła dostarczania ciepła do wągrowieckich domostw. Jednym z takich przedsięwzięć, które wkrótce będzie realizowane, jest budowa przez Veolię w naszym mieście ciepłowni na paliwo alternatywne RDF – powiedział wówczas Pałczyński.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

14 Komentarze

 1. w Chodzieży nie powstanie, powstanie w Kamionce, Soho Development, temat cały czas w grze.
  Spółka Recycling Park posiada wpis w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami zapewniający status RIPOK
  także spoko

 2. Veolia pokazała jak koncertowo spier…ć konsultacje społeczne!!! I to dla tak mikroskopijnej instalacji – chyba najmniejsza w Europie na dziś

  • Panie obserwator, Jak Veolia mogła coś spier…ć skoro procedurę przeprowadzał Burmistrz ? Niech się Pan zapozna z Ustawą. Proszę także zwrócić uwagę na nową taktykę pseudo ekologów, czyli zniechęcają mieszkańców do uczestnictwa w konsultacjach społecznych, a potem wykazują, że konsultacje źle przeprowadzone bo było mało osób.

 3. Sama spalarnia to dziś w Polsce konieczność i zbawienie!

  Tylko czemu Veolia mydli oczy? Tak mały zakład nie opłaca się ekonomicznie! Myślę, że to zrozumieli a cała reszta to sposób wyjścia z twarzą … komunikacja via Burmistrz…

 4. Ci co wczoraj krzyczeli w ramach protestu p-ko budowie spalarni ODPADÓW, będą w przyszłości Pana WROGAMI, gdy nie mając wyjścia i chcąc pozbyć się nadmiernych ilości pre-RDF, będzie Pan zmuszony PODNIEŚĆ STAWKI “opłaty śmieciowej” za zagospodarowanie ODPADÓW. Taki paradoks w działaniu krzykaczy podjudzanych przez słabo wyedukowanych – lub wręcz celowo wprowadzających w błąd – pseudo-ekologów. I wtedy też im Pan ulegnie ? Z czego pokryje Pan stratę w gospodarce odpadami ?

  • Dokładnie tak, zgadzam się z komentarzem. Krótkowzroczność. Swoją drogą burmistrz nie może nie wydać zgody bo tak mu się podoba.

Skomentuj