Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Spalarnia dla Poznania

Spalarnia dla Poznania
21.12.2012, o godz. 11:18
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś zakończyły się prace komisji, która wyłoniła partnera prywatnego do budowy poznańskiej spalarni odpadów. Spalarnię wybuduje Sita Zielona Energia, spółka powiązana z GDF Suez.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

"W poznańskim projekcie SITA Zielona Energia Sp. z o.o. w zakresie technologii współpracuje z firmą Hitachi Zosen Inova AG (dawniej znaną jako Von Roli lnova), która z ponad 380-cioma tego typu zakładami wykonanymi na terenie Europy, USA i Azji jest światowym liderem w dziedzinie technologii termicznego przekształcania odpadów" – informuje poznański magistrat.

Umowa ma być podpisana do końca lutego 2013 r. Od tego momentu rozpoczną się prace projektowe. Na przełomie 2013 i 2014 roku po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpoczną się prace budowlane, które zgodnie z ofertą potrwają 43 miesiące, a sam okres eksploatacji instalacji potrwa 25 lat. 

Wartość całej inwestycji to 724 mln z ł, z czego 352 mln zł pochodzi z e środków UE.

Do przetargu na wybór partnera do budowy poznańskiej spalarni początkowo stanęło 11 wykonawców. Do dalszego etapu zostały zakwalifikowane ITPOK Poznań (spółka należąca do E.ON), Articulus (spółka angielskiej firmy Wheelabrator), Sita-Zielona Energia (spółka powiązana z GDF Suez), Remondis Waste to Energy (spółka Remondis) oraz konsorcjum „Nowa energia dla Poznania” z udziałem spółek Dalkia Polska i PBG. Z czasem z rywalizacji wycofały się: Dalkia oraz Remondis.

Poznań rozpoczął procedurę wyłonienia Partnera Prywatnego do realizacji inwestycji pn: „System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania – Kontrakt I” w kwietniu 2011 r. Inwestycja ta polega na zaprojektowaniu, wybudowaniu, sfinansowaniu oraz zarządzaniu i utrzymaniu kompletnej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu (ITPOK – Poznań Karolin) o nominalnej wydajności przetwarzania odpadów komunalnych do 210 tys. ton na rok.


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024