Do końca czerwca władze Łodzi będą musiały podjąć decyzję o lokalizacji Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. To warunek otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej. Wstępnie, jako miejsce inwestycji wskazano tereny przy ulicy Andrzejewskiej 5.

– W tej sprawie wypowie się Rada Miejska. Jest już przygotowana uchwała. Kompletujemy wszystkie dokumenty i do 30 czerwca chcemy złożyć wniosek, by uzyskać unijne dofinansowanie wysokości ok. 60 proc. kosztów budowy, które wyniosą ponad 850 mln zł – mówi wiceprezydent Dariusz Joński.

O konieczności powstania i bezpieczeństwie takiej inwestycji mieszkańców okolicznych osiedli przekonywali również przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ i dr hab. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

O wyborze lokalizacji przy ul. Andrzejewskiej zadecydowała łatwość przyłączenia instalacji do sieci ciepłowniczej i elektrycznej oraz dobry układ transportowy. Mieszkańcy okolic, w pobliżu których miałaby inwestycja powstać, uznali za słuszne motywy przemawiające za budową tego typu instalacji dla Łodzi, ciężko im jednak pogodzić się z pomysłem, by powstała ona tuż pod oknami ich domów. Podnoszono kwestię m.in. negatywnego wpływu na środowisko dymów powstających podczas spalania, zwiększenia natężenia ruchu ciężkich pojazdów w sąsiedztwie zakładu oraz związanego z tym hałasu i nieprzyjemnych zapachów.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj