Starostwo powiatowe w Oświęcimiu na wniosek inwestora Synthos Dwory 7 wydało decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla spalarni odpadów komunalnych w Oświęcimiu. „Wbicie łopaty” planowane jest na wiosnę 2016 r.

Jak informują przedstawiciele spółki Synthos Dwory 7, zakład termicznego przekształcania odpadów (tzw. spalarnia) zlokalizowany w Oświęcimiu planuje rozpocząć działalność w 2018 r. Planowana moc przerobowa zakładu wynosi 160 tys. ton odpadów rocznie, a koszt inwestycji to kwota rzędu 400 mln zł. Spalarnia ma produkować parę technologiczną i energię elektryczną na potrzeby Synthosu. W regionie, który obsłuży zakład znajduje się powiat oświęcimski, wadowicki, chrzanowski, część Krakowa i Niepołomic oraz Jaworzno.

Odpady zamiast węgla

Spółka Synthos zainteresowana jest budową spalarni, ponieważ dyrektywa dotycząca emisji gazów cieplarnianych wymaga od przedsiębiorstwa zmodernizowania swojej elektrociepłowni. W elektrociepłowni obecnie wykorzystuje się węgiel lub gaz. Spółka chce zdywersyfikować paliwo w elektrociepłowni i w miejsce węgla wprowadzać odpady. Przetworzona ilość odpadów komunalnych pokryje potrzeby Synthos w 25 %. Warto podkreślić, że spółka ma własne tereny, kapitał i w całości wykorzysta energię. Synthos posiada prawie 77% udziałów w Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków w Oświęcimiu, a pozostałe udziały należą do miasta Oświęcim.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Bardzo dziwne!! W Krakowie powstaje taki duży obiekt na ok. 200 tyś ton odpadów i przy założeniach zwiększonego odzysku w przyszłości będą mieli problem z odpowiednią ilością odpadów… więc jakim cudem odpady m.in. z części Krakowa mają jechać do Oświęcimia!? Ktoś tu głupoty pisze! Bo prywaciarz budować sobie może, ale bez odpadów nic mu to nie da. Z mojej wiedzy wynika, że to nieprawda… ale może nie wiem wszystkiego.

Skomentuj