1 / 5

Jaki wpływ na gospodarkę odpadami będą miały nowo wybudowane spalarnie? Jak pogodzić ideę gospodarki o obiegu zamkniętym z termicznym przekształcaniem odpadów? We wtorek w Krakowie rozpoczęła się konferencja, której uczestnicy będą szukali odpowiedzi na te pytania.

XII Międzynarodową Konferencję z cyklu „Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji” organizuje firma Abrys. Współorganizatorem spotkania jest Krakowski Holding Komunalny S.A.. Trzydniowa konferencja jest największym w Polsce spotkaniem ekspertów poświęconym tym zagadnieniom. Do Krakowa przyjechało ok. 300 osób.

Tegoroczna edycja odbywa się w wyjątkowych okolicznościach. W Koninie i Bydgoszczy trwają już próby spalania odpadów, pozostałe inwestycje są na ukończeniu. Dyskusje ekspertów ogniskować będą się zatem wokół praktycznych aspektów uruchomienia poszczególnych instalacji, ale nie zabraknie również rozmów o potrzebach, planach i rozwoju kolejnych projektów budowy spalarni w kontekście współczesnego pojęcia circular economy.

– Po 10 latach usilnych starań dochodzimy do momentu, kiedy sześć inwestycji dobiega końca. W Unii Europejskiej metody spalania odpadów są silnie rozwinięte, czas wykorzystać je w Polsce – mówił otwierając konferencję jej opiekun naukowy dr Tadeusz Pająk z krakowskiej AGH.

Podczas pierwszych wtorkowych wystąpień mówiono wiele o jednym z głównych wyzwań jakie stoją przed eksploatatorami nowych spalarni – czyli o konieczności przekonania mieszkańców do tego sposobu zagospodarowania odpadów. – Nie oszukujmy się, postrzega się nas źle, że palimy odpady, że emitujemy smród. Jak zmienić ten obraz? Poprzez transparentność, otwartość. Nasze drzwi będą zawsze otwarte, zapraszamy do zwiedzania zakładu. Na bieżąco będziemy też pokazywać poziom emisji gazów – mówił Jakub Bator z Krakowskiego Holdingu Komunalnego podkreślając znaczenie działań wizerunkowych i edukacyjnych, jakie prowadzone są w tym mieście.

Jan Manders z CEWEP (stowarzyszenia operatorów spalarni) z Brukseli tłumaczył z kolei zależności pomiędzy ideą circular economy i spalaniem odpadów, przekonując, że obie drogi nie muszą się wykluczać.

Podczas konferencji swoimi dotychczasowymi doświadczeniami podzielili się z nami zarządzający spalarniami w Koninie i Bydgoszczy, gdzie zakłady termicznego przekształcania już funkcjonują niemalże pełną parą.


Konferencja w Krakowie potrwa do czwartku, w programie jest m.in. zwiedzanie tamtejszej spalarni.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj