Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Spalarnie odpadów. Jak zmienią rynek? [NASZ RAPORT]

Spalarnie odpadów. Jak zmienią rynek? [NASZ RAPORT]
Lech Bojarski, "Przegląd Komunalny"
14.12.2015, o godz. 13:32
czas czytania: około 10 minut
6

Jak spalarnie odpadów wpłyną na gospodarkę odpadami w Polsce? Jakie będą miały opłaty „na bramie”? Czy mieszkańcy zapłacą więcej za takie zagospodarowanie odpadów? Na jakim etapie są poszczególne inwestycje?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Termiczne przekształcanie odpadów na dużą skalę w Polsce to już nie tylko plany. Pod koniec tego roku weszliśmy już bowiem w fazę eksploatacji pierwszych z sześciu budowanych spalarni. W Koninie, Bydgoszczy i Białymstoku śmieci są już spalane (w ramach rozruchów), w innych miastach – będą od przyszłego roku.

Więcej szczegółów z budowy poszczególnych instalacji znajdziesz klikając w poniższe linki:

Bydgoszcz
Szczecin
Kraków
Poznań
Konin
Białystok

ITPOK-i kontra istniejące RIPOK-i

Łączne moce przerobowe wszystkich sześciu budowanych ITPOK-ów zakładają przetwarzanie ok. 1 mln ton odpadów komunalnych rocznie, a więc około 10% ilości wszystkich odpadów produkowanych w Polsce (według oficjalnych danych). Mało to czy dużo? Zwolennicy termicznych metod przekształcania odpadów widzą większe możliwości – liczą, że spalarni z powodzeniem mogłoby funkcjonować więcej. Z kolei biorąc pod uwagę obecną liczbę funkcjonujących na rynku zakładów zagospodarowania odpadów, można się zastanawiać, czy odpadów wystarczy dla wszystkich. Zdaniem Piotra Szewczyka, przewodniczącego Rady RIPOK, a jednocześnie dyrektora ZUOK Orli Staw w Wielkopolsce, spalarnie są niezbędnym elementem systemu jako miejsce zagospodarowania odpadów nienadających się do recyklingu i z pewnością wpłyną lokalnie na rynek gospodarowania odpadami. – Mimo zmiany ustawy i nadania im statusu ponadregionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (PIPOK), a więc stworzenia warunków do pozyskiwania strumienia odpadów z większego obszaru, obawiam się, że lokalnie ich uruchomienie i konkurencyjna cena może doprowadzić do drenowania rynku. Po prostu bardziej będzie się opłacało spalać odpady z najbliższej okolicy, a zakładane moce przerobowe spalarń są duże, więc dla istniejących już RIPOK-ów mogą one stanowić zagrożenie. Wiele zależy od ceny „na bramie” spalarni w trakcie rozruchu i w dłuższym czasie. Jak ich uruchomienie przełoży się na osiąganie coraz wyższych poziomów recyklingu – nie chcę wróżyć – mówi P. Szewczyk.

A jak to wygląda z punktu widzenia zarządzających spalarniami? Wszyscy niemalże zgodnie zapewniają, że nie mają obaw co do ilości odpadów, jakie mają trafiać na ruszt. Jedynie przedstawiciele firmy SITA Zielona Energia, która w partnerstwie z miastem Poznań buduje ITPOK w Poznaniu, twierdzą, że „dane z roku 2015 wskazują na wzrost zbiórki selektywnej, przez co strumień odpadów zmieszanych uległ zmniejszeniu w stosunku do prognoz”. I aby zapobiec ewentualnym niedoborom strumienia, miasto Poznań wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z wnioskiem o nadanie spalarni statusu instalacji ponadregionalnej. Władze białostockiej spółki Lech, która buduje tamtejszą instalację, zwracają z kolei uwagę, że w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2016 r. rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach i wynikającym z niego zakazem składowania frakcji powyżej 6 MJ/kg istnieje duże zainteresowanie innych zakładów MBP możliwością skierowania do spalarni w Białymstoku właśnie takiej frakcji. „W miarę dostępności mocy przerobowych zakładamy możliwość przyjmowania takiej frakcji w celu zoptymalizowania strumienia przyjmowanych odpadów. Na chwilę obecną brak jest jednak ostatecznych rozstrzygnięć formalnych odnośnie do możliwości i zasad odbioru tych odpadów” – informują przedstawiciele spółki.

Według założeń, spalarnie pozyskiwać będą odpady z miast, w których powstają, oraz z okolicznych gmin. Przykładowo bydgoski zakład obsługiwać ma (poza samym miastem) także Toruń i 15 ościennych gmin, poznański – ok. 10 okolicznych gmin, a białostocki – 9. W Krakowie stawiają z kolei na spalanie odpadów wyłącznie z terenu miasta. Jak się okazuje, nie wszyscy mają tę sprawę zapiętą na ostatni guzik. Szczeciński EcoGenerator, który ma obsługiwać 2/3 miasta oraz sąsiednie gminy, nie ma jeszcze podpisanych z nimi stosownych umów, a jedynie listy intencyjne. Mimo oficjalnego zakończenia budowy ze wszystkimi samorządami, które mają dostarczać śmieci, nie ma jeszcze umów także Bydgoszcz. W komfortowej sytuacji wydaje się być Konin, który uzgodnił dostawy odpadów do spalarni aż z 35 okolicznymi gminami, przy czym największa odległość, jaką będą miały do pokonania firmy odbierające śmieci, wyniesie nie więcej niż 50 km.

Ile kosztuje spalanie śmieci?

Uruchomienie spalarni wprowadzi nowe reguły gry w gospodarce odpadami na terenach objętych ich zasięgiem. Jedno z głównych pytań, jakie zadaje sobie branża, dotyczy tego, ile będzie kosztować zagospodarowanie odpadów w nowych zakładach, a więc ile trzeba będzie płacić „na bramie”. Jak kształtować się będzie ta opłata dla samorządów w porównaniu z obecnie ponoszonymi kosztami zagospodarowania odpadów w innych zakładach? Na razie karty odkryła Bydgoszcz. – Cena na bramie ZTPOK została ustalona na poziomie 221 zł netto, czyli 238 brutto za tonę, i jest to nieznaczna podwyżka w porównaniu z dzisiejszą stawką za zagospodarowanie – informuje Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

W Poznaniu koszt na bramie jest jeszcze szacowany w odniesieniu do zapisów Modelu Finansowego, stanowiącego załącznik do Umowy PPP i, jak informuje SITA Zielona Energia, na tym etapie nie powinien być przez nią ujawniany. Firma podała jednak, że w okresie rozruchu instalacji – tj. od kwietnia do listopada 2016 r. – opłata na bramie będzie wynosić 203 zł/tonę.

– Kalkulowana cena odpadów na bramie wynosi 289 zł/tonę, natomiast w najbliższych dniach Zgromadzenie Wspólników uchwali nową cenę. Będzie ona z pewnością wyższa od obowiązującej w tym roku. W kraju ceny na bramie w instalacjach MBP w br. kształtują się na poziomie od 250 do 350 zł/tonę – mówił nam pod koniec listopada (tuż przed zamknięciem tego wydania „Przeglądu”) Andrzej Drewniak, pełnomocnik ds. realizacji projektu w MZGOK w Koninie.

A inne miasta? – Aktualnie trwają prace nad ustaleniem ceny na 2016 rok za wykonanie odpłatnej usługi termicznego przekształcania w ZTPO odpadów komunalnych – mówi Jan Machowski, kierownik Referatu ds. Informacji Medialnej w Urzędzie Miasta Krakowa. Szacunków nie posiada jeszcze także Szczecin. Białostocka spółka Lech informuje z kolei, że trwają w tej sprawie analizy finansowe, jednak poziom cen nie powinien odbiegać od obecnie obowiązującego.

Co z opłatami dla mieszkańców?

Czy wybór termicznej metody zagospodarowania przełoży się na wyższe opłaty dla mieszkańców? Od stycznia 2016 r. o ok. 30% wzrosną stawki w Bydgoszczy, ale, jak tłumaczą tamtejsi urzędnicy, wynika to z rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów, który podrożał właśnie o tyle. – Uruchomienie EcoGeneratora nie wpłynie na cenę odbioru odpadów od mieszkańców Szczecina – zapewnia z kolei Wojciech Jachim, rzecznik prasowy EcoGeneratora. Podobnie ma być w Białymstoku, gdzie przy zachowaniu obecnego poziomu opłaty na bramie nie zmienią się również stawki opłat dla mieszkańców.

Ewentualny wpływ spalarni na koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi badają na razie urzędnicy w Krakowie i tylko w Koninie otwarcie mówi się, że należy się spodziewać podwyżek opłat dla mieszkańców. – Jednakże w poszczególnych gminach będzie różnie, ponieważ dotychczasowe opłaty powodowały, że środki finansowe z gospodarowania odpadami zostawały lub też nieznacznie ich brakowało – tłumaczy A. Drewniak.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


bbruno

Komentarz #2187 dodany 2015-12-14 19:54:02

Wow super kaloryczność!


Hyży Ruj

Komentarz #2188 dodany 2015-12-14 20:05:51

Spalarnie będą zarabiały na sprzedaży ciepła i prądu i w krótkim czasie okaże się, że obywatelskie opłaty za usuwanie odpadów to nie tylko zbędny i anachroniczny haracz - ale to spalarnie będą płacić za dostarczane im paliwo tak jak u nas w Brukseli...


bbruno

Komentarz #2189 dodany 2015-12-14 20:16:09

65% wymagany poziom recyklingu, cementownie palace 1,5 mln ton... 1 mln ton w istniejących spalarniach. Po co była budowa biologii w mbp? Zamierzamy importować odpady do spalarni? Może do Krakowa by nam PM 10 poprawić? A WPGO mazowieckiego wpisana spalarnia na 300 tys rocznie, plus 4 mniejsze po 30 tys na rdf z komunalnych... Skąd to weźmiemy? Naprawdę chcemy pobudowac sobie pomniki spalarnie? Drogie instalacje? Co z popiół ami ze spalarni? Tam zostanie rocznie 30% odpadów, by to ustabilizować trzeba będzie dać drugie tyle cementu... I składowac. .. Nikt do budowlanki tego nie weźmie. .. POBUDKA!

POdPOwiadacz

Komentarz #2190 dodany 2015-12-14 22:02:05

bbruno napisał/a:

65% wymagany poziom recyklingu, cementownie palace 1,5 mln ton... 1 mln ton w istniejących spalarniach. Po co była budowa biologii w mbp? Zamierzamy importować odpady do spalarni? Może do Krakowa...

Trzeba otwierać oczy niedowiarkom: Sławomir Nowak: W PKP 30 baniek to nie jest wielki pieniądz. Oczywiście to jest bardzo duży pieniądz. Ale mówię, jakie oni mieli podejście zawsze w PKP. Tam od 100 się rozmowa zaczynała. Zawadka: Za 30 to bezpieczeństwo informacji zrobili. Coś, co było warte może z 80 tys.”. Nowak: Ha, ha, 20 baniek, k…a. Zawadka: Jak ja to zobaczyłem, to, k…a, po prostu mówię, co to jest?. Nowak: Bezpieczeństwo informacji i certyfikaty ISO. Wdrożenie norm jakości. 20 baniek wzięli za to od PKP. A spółka nawet z Grupy PKP, która ma te same uprawnienia itd. PKP Informatyka chciało to zrobić za 500 tys. zł. Tamci 20 coś milionów, a ci 500 tys. No i wzięli tą za 20 baniek. Parafianowicz: Im ten miś droższy, tym…?. Nowak: Tym? Otwieramy oczy niedowiarkom. Parafianowicz: To nie może być tanie. A to przepraszam, to podwójnie poproszę. Koniaczek. Nowak: Nie, nie, ty musisz oszczędzać. […] Ty chcesz robić słomiane oszczędności za 100 czy 200 tys., żeby byle łajza z kontroli wzięła nas za dupę. Ten twój pilot niech fruwa z twoją żoną. My wynajmiemy helikopter po pełnej stawce od instytucji. Parafianowicz: A misia nie sprzedamy nawet Muzeum Narodowemu. Poleży sobie do jesieni i napiszemy protokół zniszczenia!


Spalarnia w Koninie oddana do użytku - Portal Komunalny

Komentarz #2191 dodany 2015-12-21 14:22:27

[…] Czytaj także >>> Spalarnie odpadów. Jak zmienią rynek? [NASZ RAPORT] […]


Piotr Barczak

Komentarz #2192 dodany 2016-02-09 14:50:18

sugeruję się zapoznać: https://portalkomunalny.pl/unijne-dyrektywy-zbyt-poblazliwe-dla-spalania-odpadow-328325/

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024