W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się debata pt. „Przejęcie i przygotowanie do eksploatacji Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych”. Przy jednym stole usiedli beneficjenci oraz wykonawcy wszystkich sześciu spalarni budowanych w Polsce, a także specjaliści. Debatę poprowadził dr Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który uczestniczył w rozruchu działającej od wielu lat spalarni na warszawskim Targówku.
Dlaczego ten temat jest tak ważny? Jak podkreślał dr Adam Mierzwiński, ekspert KIG, najmniejszy błąd w eksploatacji którejkolwiek spalarni może wywołać poruszenie społeczne – Instalacje będą uważnie obserwowane przez społeczności lokalne oraz organizacje ekologiczne, które im się sprzeciwiają. Jeśli w zarządzaniu czy użytkowaniu spalarni popełnimy drobny błąd możemy cofnąć się o kilka lub kilkanaście lat w świadomości na temat istoty spalarni w gospodarce odpadami – mówił dr Mierzwiński.
Dlatego tak istotny jest etap odpowiedniego przygotowania do przejęcia i eksploatacji budowanych obiektów. Jak poinformowali inwestorzy i wykonawcy ITPOK-ów, trwają już intensywne prace w zakresie rekrutacji pracowników oraz ich szkolenia – Półtora roku przed rozpoczęciem użytkowania instalacji już zatrudniliśmy inżynierów, aby zobaczyli jak montowane są urządzenia, jaka jest ich budowa, zanim zostaną zakryte. To ułatwi prace i zrozumienie funkcjonowania spalarni – tłumaczył Andrzej Zioło, kierownik projektów SITA POLSKA Sp. z o.o. W Krakowie pracownicy także już przechodzą szkolenia – Prowadzimy je dwutorowo. Z jednej strony sprowadziliśmy pracowników z Hamburga, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach, a z drugiej strony wyślemy naszą załogę do instalacji w Norymberdze – opowiadał Jakub Bator, członek zarządu Krakowski Holding Komunalny S.A.
Wśród zatrudnianych pracowników znajdują się inżynierowie, którzy zdobyli doświadczenie w elektrociepłowniach miejskich – Te zakłady działają podobnie do spalarni, jednak pamiętamy, że mają inną filozofię pracy. Potrzebne jest ich przeszkolenie, aby dostrzegli różnice między spalaniem odpadów, a spalaniem węgla – tłumaczył Tadeusz Pająk.
W toku dyskusji sporo mówiono o tym jak długo powinno trwać przygotowanie kadry, a także jak ważny będzie etap próbnego rozruchu poszczególnych instalacji. – To właśnie wtedy mają „wychodzić” problemy, bo wtedy będzie można nauczyć się z nimi radzić – podkreślał Adam Smolik z firmy Energopomiar, która także uczestniczy w budowie polskich ITPOK-ów.
Szeroka relacja z debaty zostanie opublikowana w czerwcowym wydaniu “Przeglądu Komunalnego”.
Komentarze (0)