Organizacje ekologiczne Bankwatch i Friends of the Earth Europe ostro skrytykowały w poniedziałek polski rząd za “obsesję spalarni”, przyznając planom wybudowania z funduszy UE dwunastu spalarni śmieci niechlubny tytuł “RegioScars”.

Nagrody (po ang. zwane "RegioScars") są przyznawane przez ekologów najgorszym – z punktu widzenia środowiska naturalnego – projektom współfinansowanym z funduszy UE. Poza Polską trafiły one w tym roku także do Czech (za budowę drogi ekspresowej Brno-Wiedeń na terenach chronionych) oraz do Łotwy (za zaniechanie rozwoju energetyki wiatrowej z powodu kryzysu).

Ekolodzy przekonują, że istnieją bardziej przyjazne środowisku i tańsze metody utylizacji odpadów, które powinny być segregowane i poddawane recyklingowi, co przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy.

Obecnie w Polsce poddaje się recyklingowi jedynie ok. 3-4 proc. odpadów. Zdaniem ekologów, budowa wielkich spalarni zniechęci do segregowania śmieci i recyklingu plastiku albo papieru.

"RegioScars" to prześmiewczy odpowiednik przyznanych w poniedziałek przez Komisję Europejską nagród "RegioStars" dla najbardziej innowacyjnych projektów współfinansowanych ze środków regionalnych UE.

źródło: Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj