W piątek 28 sierpnia w Poznaniu rozpoczyna się XXV Ogólnopolska Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego.

Pierwszy raz w historii tej imprezy znicz Spartakiady zapłonie od ognia przyniesionego z siedziby Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” w Bydgoszczy przez uczestników sztafety złożonej z zawodników startujących w tegorocznej edycji rozgrywek.

Kilkudziesięciu biegaczy wystartuje o 7:00 i pokona drogę z Bydgoszczy do Poznania (ok. 130 km) przez kilkanaście godzin biegnąc przeciętnie po 5 km. Ostatni z nich ma dobiec na Maltę podczas ceremonii otwarcia około godz. 21:15. Ogień niesiony będzie w specjalnie skonstruowanych na tę okazję zniczu. Być może sztafeta ta stanie się tradycją podczas kolejnych edycji Spartakiady.

Wyjątkowa edycja, wyjątkowe miejsce

Stolica wielkopolski na trzy dni (28-30 sierpnia br.) stanie się miejscem rozgrywek wodociągowców z całego kraju. W 2015 r. impreza nabierze szczególnego wymiaru nie tylko przez jubileuszową 25 edycję, ale także dzięki 150 rocznicy założenia wodociągów poznańskich.

W roku 2015 zawody zorganizowane zostaną na terenach przyległych do poznańskiego toru regatowego Malta. Dzięki unikatowemu położeniu Malty sportowcy będą zmagać się w konkurencjach, które do tej pory nie były rozgrywane, np.: w zjazdach narciarskich, wyścigach smoczych łodzi, czy wyścigach pływackich na pełnowymiarowym basenie olimpijskim.

Oczywiście spartakiada nie może odbyć się bez przeciągania liny, meczów piłki nożnej, siatkarskich czy bez biegów. Po więcej informacji organizatorzy odsyłają na stronę internetową www.spartakiadapoznan.pl

Historia zawodów

Zmagania pracowników wodociągów i kanalizacji to prawdopodobnie jedyne branżowe imprezy sportowe rozgrywane na taką skalę. Spartakiada co roku gromadzi blisko 2 000 zawodników rywalizujących w ponad 25 konkurencjach sportowych. W pierwszej edycji, która odbyła się w 1987 r. w Elblągu, uczestniczyło około 400 osób.

Od tego czasu stała się ona imprezą cykliczną, która miała być organizowana co roku – i było tak przez sześć lat. Po czym nastąpiła pięcioletnia przerwa. Do wznowienia zawodów pracowników branży wodociągowej przyczynił się Tadeusz Jakubowski innowator, społecznik działający na rzecz poprawy warunków pracy, niezwykle ceniony i szanowany pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Od 1996 r. zawody odbywają się co roku a od 1999 r po śmierci Tadeusza Jakubowskiego nadano imprezie jego imię.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj