W tym miesiącu do konsultacji społecznych ma trafić projekt ustawy o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Jak czytamy w „Gazecie Prawnej”, ostateczny podział uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012 nie został jeszcze dokonany, ale już wiadomo, że kiedy to się stanie, niektóre firmy otrzymają ich zbyt mało. Istotne stają się reguły przesuwania puli uprawnień z jednego roku na drugi. Firmy, którym na przykład w 2008 roku zabraknie uprawnień do wykonania zaplanowanej produkcji, będą miały trzy możliwości: ograniczyć produkcję do limitu uprawnień, dokupić brakujące uprawnienia lub rozliczając emisje za 2008 rok wykorzystać część uprawnień z roku następnego. Brakuje im jednak swobody działania.

– Firma objęta systemem handlu emisjami musi mieć na koniec danego roku uprawnienia odpowiadające rzeczywistej emisji CO2 w tym roku. Jeśli zabraknie uprawnień, to za zgodą administracyjną może uzupełnić deficyt uprawnieniami z roku następnego, ale tym samym musi przyznać się, że na koniec roku nie miała pokrycia w uprawnieniach na rzeczywistą emisję, co grozi karą w wysokości 100 euro za brak 1 tony CO2 – mówi Maciej Wisniewski, prezes zarządu firmy Consus, handlującej uprawnieniami do emisji CO2.

Jak mówi Wojciech Jaworski, kierownik Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, Ministerstwo Środowiska przygotowuje projekt nowej ustawy, która usprawni przesuwanie uprawnień. Najpóźniej na początku lipca projekt trafi do konsultacji społecznych.

źródło: Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj