Płetwonurkowie z koszalińskiego klubu „Mares” od wielu lat wydobywają śmieci z jezior i rzek województwa zachodniopomorskiego. Dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie pozwoliło wzbogacić tegoroczną akcję sprzątania o edukację ekologiczną.

Podczas gdy płetwonurkowie przeszukują dno, brzegi akwenu sprzątała młodzież. Dla uczestników akcji organizowane również konkursy ekologiczne z nagrodami.

Płetwonurkowie z  klubu „Mares” są  oddziałem ratownictwa wodnego działającym w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 13 lat klub organizują Spotkania Ekologiczne Płetwonurków, podczas których sprzątają dno jezior, a przy okazji prezentują wydobyte śmieci, co pozwala uświadomić skalę zanieczyszczenia wód śródlądowych (niewidoczną, tak jak np. zanieczyszczenia lasów).
 
W tym roku płetwonurkowie postanowili  wzbogacić akcję o edukację ekologiczną w zakresie ochrony środowiska wodnego. Dzięki ich inicjatywie sprzątnięto nie tylko dno jeziora ale również jego brzegi. W tym roku odbyły się już trzy takie spotkania ekologiczne: w miejscowości Wielin nad jeziorem Trzcińsko (gmina Polanów), w Wałczu – jezioro Zamkowe, w Poroście nad jeziorem Chlewno (gmina Bobolice) i w Białym Borze.  Dodatkowo płetwonurkowie z posprzątali 3 km koryta  Radwi (podczas Ekologicznego Festynu Rodzinnego „Radew – energia życia”, zorganizowanego przez Starostwo Koszalińskie – również dofinansowanego przez WFOŚiGW) oraz dno części jeziora Rosnowo. Dotychczas w akcjach wzięło udział ponad 250 uczestników a płetwonurkowie spenetrowali i oczyścili prawie 70 tys. metrów kwadratowych podwodnej, przybrzeżnej części jezior.

źródło: wfos.szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj