W piątek i sobotę, 18 i 19 września br., odbędzie się na terenie Poznania akcja proekologiczna “Sprzątanie świata”. Miasto, jak co roku, włącza się w ogólnoświatową akcję porządkowania Ziemi. Tegoroczne “Sprzątanie świata” odbędzie się pod hasłem “Pomagajmy Ziemi – codziennie”, a dodatkowo promuje również hasło “Poznań Odzyskuje Energię”.

W Polsce akcją Clean Up The World, organizowaną w tym samym czasie na całej kuli ziemskiej, kieruje Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorem w Poznaniu jest Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta. W porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej, Zakładem Budżetowym Wysypisko Odpadów Komunalnych, radami osiedli, dyrekcjami poznańskich szkół wyznaczono tereny do uprzątnięcia (700 ha): okolice szkół, akwenów wodnych, cmentarzy parafialnych i komunalnych, lasów komunalnych oraz rozległe tereny nadwarciańskie. Dla uczestników akcji przygotowano 30 tys. sztuk worków do gromadzenia odpadów w oraz 30 tys. szt. rękawic ochronnych. Do każdego terenu objętego sprzątaniem będzie wyznaczona firma wywozowa, które nieodpłatnie przewiezie zebrane odpady na składowisko miejskie w Suchym Lesie.

W akcji "Sprzątanie świata – Poznań 2009" bierze udział głównie młodzież szkolna – chęć udziału zgłosiło 88 poznańskich szkół, a także organizacje proekologiczne i firmy wywozowe.

W tym roku młodzi poznaniacy nie tylko porządkować będą okolice swoich szkół, ale – poprzez specjalnie przygotowane materiały informacyjne – poznawać będą zasady segregowania odpadów, sposoby pozbywania się odpadów problemowych z gospodarstw domowych, a także jak ważne są zachowania indywidualne każdego z nas dla ochrony środowiska, chociażby przez rezygnację np. z toreb foliowych na rzecz biodegradowalnych. Dodatkowo dla każdej szkoły przeznaczone są specjalne materiały edukacyjne i plakaty promujące kampanię "Poznań Odzyskuje Energię".

źródło: poznan.pl

Czytaj więcej

Skomentuj