1 / 5

Niemal 3000 grup lokalnych w całej Polsce zarejestrowało się w tegorocznej edycji akcji “Sprzątanie świata”. W weekend 17-19 września wielki finał akcji. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska, której w tym roku przyświeca hasło “Myślę, więc nie śmiecę”. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko – mówią organizatorzy.

– Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata – Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu – informuje Fundacja Nasza Ziemia, będąca inicjatorem akcji w Polsce.

Blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów

“Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

– Kiedy 27 lat temu inicjowałam tę Akcję w Polsce, nie spodziewałam się, że dołączy do mnie tyle osób, firm, organizacji, szkół. Dziękuję, że w 3. weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zróbmy wiele dobrego dla Matki Ziemi – mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, fundatorka Fundacji Nasza Ziemia, przewodnicząca rady Fundacji Nasza Ziemia i inicjatorka Akcji w Polsce.

W Warszawie w akcji weźmie udział niemal 50 tys. osób

W tegoroczne „Sprzątanie świata” zaangażowały się wszystkie warszawskie dzielnice. Każda z nich aktywnie mobilizuje placówki oświatowe na swoim terenie do udziału w akcji. Jak co roku, dla uczestników wydarzenia przygotowane zostaną rękawice robocze i worki na odpady. W tym roku warszawskie dzielnice zgłosiły zapotrzebowanie wyższe o kilkanaście tysięcy sztuk, co pozwala szacować, że w najbliższej weekendowej akcji weźmie udział blisko 50 tysięcy warszawiaków.

– Mieszkańcy Warszawy są świadomi współczesnych wyzwań klimatycznych i środowiskowych. Widać to również w ich zaangażowaniu w każdą akcją nakierowaną na ekologię. Taka postawa naprawdę cieszy. Dbałość o środowisko to – zwłaszcza w obecnych czasach – bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć od najmłodszych lat. A dzisiaj to bardzo często właśnie młodzi ludzie dają pozostałym przykład godny naśladowania – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

To już kolejna ekologiczna inicjatywa, którą wspiera i promuje stolica. Akcje zbierania śmieci organizowane są również przez Dzielnicę Wisła. Ich uczestnicy wspólnie oczyszczają warszawskie plaże i ich najbliższą okolicę. Dla wszystkich osób, które wzięły udział w minimum czterech ekozbiórkach, przewidziano lot balonem na uwięzi.

Poznań. Nie chodzi o to by sprzątać

– Informujemy, że w akcji Sprzątanie Świata – Polska nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady – informuje Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania i w ten przewrotny sposób serdecznie zaprasza do udziału w akcji “Sprzątanie Świata – Polska 2021”. – W ramach tegorocznej edycji chcemy również podpowiadać, jak poprawnie organizować akcje terenowe. One również wymagają myślenia i troski o każdy element takiej akcji: od wybrania do sprzątania terenu, uzyskania pozwoleń, zapewnienia bezpieczeństwa, po wywóz zebranych odpadów. Zatem wybrane przez nas hasło tegorocznej Akcji, które jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza “Cogito ergo sum”, każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Wiedzą niepodważalną jest bowiem, że nie opłaca się śmiecić w naturze, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie – czytamy w informacjach WGK UM Poznania.

Tegoroczna akcja na terenie Poznania w całości będzie koordynowana przez Wydział Gospodarki Komunalnej. Oznacza to, że Urząd przygotuje zarówno środki ochrony osobistej w postaci jednorazowych rękawiczek oraz worków na odpady, a także zajmie się odbiorem zebranych podczas akcji odpadów.

 

W akcje sprzątania w ramach “Sprzątania świata” włączyły się między innymi Warszawa, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i wiele innych miast, gmin, sołectw, stowarzyszeń szkół a nawet koła gospodyń. To już w ten weekend.

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj