Jak co roku, w trzeci weekend września w całej Polsce trwać będzie akcja Sprzątanie Świata. W tym roku na miejsce ogólnopolskiej inauguracji tego proekologicznego przedsięwzięcia wybrano Kraków. MIasto zaprasza w piątek, 14 września.

Początek zaplanowano na godzinę 10. Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel oraz Prezes Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska – Meysztowicz przywitają grupę przedszkolaków, które po przemarszu przez Rynek Główny, dotrą pod scenę na Małym Rynku. Podczas korowodu dzieci wraz ze Ślimakiem Tośkiem będą grały na instrumentach wykonanych z surowców wtórnych, zapraszając w ten sposób krakowian i turystów na ekologiczną imprezę na Małym Rynku.

Wśród atrakcji dla dzieci przewidziano spektakl tematyczny nawiązujący do ekologii i natury, natomiast starsi uczestnicy będą mieli okazję posłuchać muzyki lokalnych zespołów oraz zespołu członków Stowarzyszenia „Siemacha". Odbędzie się także pokaz mody ekologicznej młodych krakowskich projektantów (uczniów i absolwentów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru) w wykonaniu modelek. Podczas imprez zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Siemacha" pt. "Góra śmieci, Ziemię szpeci".

Przez cały czas trwania ogólnopolskiej inauguracji Sprzątania Świata działać będą specjalnie przygotowane namioty tematyczne. W jednym z nich na dzieci czekać będą profesjonalni animatorzy, którzy zaproponują im gry i zabawy tematyczne, m.in. budowę ekologicznego miasta z kartonu, malowanie ekologicznych kolorowanek, Eko-plener malarski.

Swoje stanowisko będzie miała Fundacja Nasza Ziemia. Znajdziemy tam m. in. kalkulator pozwalający na obliczenie emisji CO2, magnetyczne tablice edukacyjne itp. Przedstawiciele Fundacji zaproszą mieszkańców Krakowa do udziału w plenerowej grze „Przyjaciel Ziemi" (quiz w postaci wielkoformatowej gry edukacyjnej). W namiocie Naszej Ziemi odbędzie się też zbiórka starych, niepotrzebnych telefonów komórkowych. Za środki finansowe uzyskane ze zbiórki telefonów komórkowych podczas imprezy zostanie zakupiony sprzęt AGD dla wybranej przez miasto placówki na terenie Krakowa.

W kolejnym namiocie przedstawiane będą najnowsze proekologiczne osiągnięcia nauki. Na Małym Rynku będzie też specjalne stanowisko informacyjne na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który zacznie funkcjonować w Krakowie od lipca 2013 roku.

Podczas inauguracji Sprzątania Świata najmłodsi uczestnicy będą mogli obejrzeć film edukacyjny, zatytułowany „Gdzie znikają śmieci". Produkacja powstałą w wyniku współpracy MPO Sp. z o. o w Krakowie z Wytwórnią Filmów Dydaktycznych Vivere. Film jest skierowany do przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Został zrealizowany w związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jako element edukacji najmłodszych i trafił już do wielu placówek oświatowych w całej Polsce. Film jest własnością Wytwórni Filmów Dydaktycznych Vivere i stanowi jej ofertę dla instytucji oraz osób fizycznych. Szczegóły dotyczące produktu filmowego na stronie www.filmoteka.edu.plW piątek na Małym Rynku nie zabraknie też tematyki związanej z czystością Krakowa i sprzątaniem psich odchodów. Tym razem każdy z nas będzie miał możliwość zorganizować mini happening przed oknami własnego bloku, wbijając w trawnik otrzymaną na imprezie tabliczkę „Stop oKUPAcji Krakowa!". Rozdanych zostanie sto tabliczek! Właściciele psów otrzymają zestawy do sprzątania psich nieczystości.

Zakończenie ogólnopolskiej inauguracji akcji Sprzątanie Świata zaplanowano na godzinę 18.00. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie www.ekocentrum.krakow.pl.

źródło: krakow.pl


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj