Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Sprzyja nam paliwowa dywersyfikacja

Sprzyja nam paliwowa dywersyfikacja
26.03.2015, o godz. 8:55
czas czytania: około 4 minut
0

Z Bogdanem Świątkiem, wiceprezesem zarządu Veolia Energia Poznań, Veolia Energia Poznań ZEC, rozmawia Urszula Wojciechowska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Nazwa Dalkia będzie jeszcze długo używana w regionie i przez poznaniaków. Trzeba czasu, aby przyzwyczaić do nowej nazwy – Veolia Energia. Czy zmienił się też zakres działalności firmy?

zdjecie do wywiaduZmiana nazwy wynikała z porozumienia właścicieli Dalkii. Do ubiegłego roku byli nimi Veolia i francuski koncern energetyczny EDF w proporcjach 60% Veolia i 40% EDF. W grupie Veolia funkcjonowały także dywizje związane z odpadami i gospodarką wodną. Veolia Energia, czyli Dalkia, miała udziałowca EDF i z tego wynika ta odrębność nazw. Od 1 stycznia br. podzielono aktywa Dalkii w następujący sposób: Dalkia Francja przeszła na własność EDF, natomiast Dalkia poza Francją, czyli międzynarodowe podmioty na wszystkich kontynentach, przeszły w 100% na własność Veolii. Zmiana nazwy i cały rebranding jest konsekwencją zmiany właścicielskiej. Zmieniliśmy nazwę z Dalkia Poznań na Veolia Energia Poznań. Analogicznie druga spółka mieszcząca się w siedzibie elektrociepłowni nazywa się obecnie Veolia Energia Poznań ZEC. Nie zmienia to jednak nic w relacjach z dotychczasowymi klientami i w zakresie naszych usług, czyli produkcji i dystrybucji energii cieplnej, wytwarzania energii, usług dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i serwisu technicznego. Pozostają też usługi związane z efektywnością energetyczną. Poza tym pojawiają się nowe możliwości szukania i rozwijania tych projektów, które zapewniają synergię między trzema gałęziami Veolii – energią, odpadami, wodą i ściekami.

Czy zatem w przyszłości, kiedy będziemy mieli w Poznaniu spalarnię odpadów, dojdzie do konkurowania o odpady?

Nie będzie konkurencji, dlatego że w kontrakcie spalarni operatora z miastem założono udział Veolii w zakresie odbioru energii ze spalarni. W zakresie gospodarki odpadowej nie będziemy realizować żadnego projektu w Poznaniu, natomiast oczywista jest współzależność instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, systemu ciepłowniczego Poznania i elektrociepłowni Karolin. Po pierwsze, instalację usytuowano w Karolinie, a nieruchomość została miastu sprzedana właśnie z przeznaczeniem na ten cel. W związku z tym jest to kolejna inwestycja przemysłowa w sąsiedztwie elektrociepłowni, korzystająca z naszych mediów i dróg. Natomiast od połowy 2016 r., bo taki jest termin zakończenia budowy, spalarnia będzie źródłem energii elektrycznej i ciepła dla Poznania. Mamy już podpisane umowy z miastem na podłączenie do naszych instalacji elektroenergetycznych i sieci ciepłowniczej. Oczywiste jest to, że energia elektryczna sprzedawana będzie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego z przeznaczeniem dla różnych odbiorców. Natomiast bardzo ważną rzeczą jest moc cieplna i podaż ciepła dla miasta. Będzie to źródło o mocy ok. 34 MW, które wg założeń na dzień dzisiejszy dostarczy kolejne 5% zielonej energii dla systemu ciepłowniczego Poznania.

Czy przy rosnącym wykorzystywaniu OZE może się zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło systemowe?

Oczywiście dostępność i możliwości realizacji inwestycji OZE, jak również finansowanie i inne elementy wsparcia, spowodują zainteresowanie urządzeniami rozproszonej energetyki, opartymi na źródłach odnawialnych. Natomiast w aktualnych uwarunkowaniach ustawy o efektywności energetycznej, Prawa energetycznego i Prawa budowlanego poznańska sieć ciepłownicza spełnia wymagania efektywnej sieci ciepłowniczej, czyli takiej, której energia w ponad 75% pochodzi z kogeneracji oraz wykorzystuje biomasę jako paliwo. W związku z tym odbiorca będący w zasięgu takiej sieci nie może wybudować źródła o parametrach ekologicznie gorszych, co oznacza, że w grę wchodzi jedynie źródło na paliwo odnawialne. Ponadto w Poznaniu sieć ciepłownicza jest cenowo atrakcyjna, więc obecnie budowanie źródeł, które będą produkowały droższą energię, okazuje się nieracjonalne. Odnotowano oczywiście kilka pojedynczych przypadków stosowania źródeł odnawialnych: paneli PV czy pomp ciepła, które zasilają budynki, ale nie w 100%. Takie rozwiązania uwzględniamy w planach, wiemy, że co roku przybędzie 1-2% źródeł. Z drugiej strony chętnie włączamy się nie tylko w proces określania warunków technicznych, ale również w eksploatację i usługi serwisowe dla takiej instalacji. Wprawdzie zmniejsza się sprzedaż ciepła jako takiego, ale Veolia chce wykorzystywać związane z tym procesem możliwości świadczenia usług.

Cały wywiad opublikowany w marcowym numerze “Czystej Energii” można przeczytać TUTAJ.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024