Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Stan środowiska coraz ważniejszy dla Polaków, wskazują badania CBOS

Stan środowiska coraz ważniejszy dla Polaków, wskazują badania CBOS
ko
16.08.2018, o godz. 13:40
czas czytania: około 2 minut
0

Poza funkcjonowaniem służby zdrowia i jakością dróg, stan środowiska naturalnego to najważniejsza z bolączek Polaków. Zwraca na to uwagę co 4 osoba zapytana przez Centrum Badania Opinii Publicznej o problemy życia lokalnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W podobnym badaniu przeprowadzonym w 2010 roku na stan środowiska (w tym jakość powietrza i smog) zwracało uwagę zaledwie 7 procent Polaków.

Problem ten jest szczególnie istotny dla mieszkańców dużych miast – w miastach pow. 100 tys. mieszkańców wskazuje na niego 36%, a w tych powyżej pół miliona mieszkańców – więcej niż połowa ankietowanych.

Zdaniem badanych poprawiła się sytuacja na rynku pracy. Osiem lat temu ten problem był najczęściej wskazywany, dziś znalazł się na 4 pozycji (wskazuje na niego 21 procent osób).

Stan dróg utrzymuje się na drugiej pozycji, rośnie natomiast problem dotyczący komunikacji lokalnej. Dziś uznaje go za dotkliwą bolączkę życia codziennego aż co piąty Polak, o 4 punkty procentowe więcej niż przed 8 laty (20% w 2018, 16% w 2010 r.). Przy czym szczególnie mocno zwracają na niego uwagę mieszkańcy wsi i małych ośrodków.

Wieś swoje, miasto swoje

Na wsi najczęstszym problemem jest stan dróg lokalnych (45% wskazań), a dopiero potem zła sytuacja w służbie zdrowia (40%). Dużą bolączką okazują się ograniczenia komunikacyjne – problemy z dotarciem do innych miejscowościami środkami transportu publicznego (31%), a także słaba komunikacja lokalna (13%). Ponad jedna czwarta mieszkańców wsi narzeka na brak kanalizacji (28%).

Bolesnym problemem okazuje się także zła sytuacja na lokalnym rynku pracy (18%). Co ósmy mieszkaniec wsi akcentował problem zatrucia środowiska i złej jakości powietrza w swoim miejscu zamieszkania (13%).

W miastach zdecydowanie największym problemem jest ograniczony dostęp do publicznej służby zdrowia, przy czym najczęściej na złe funkcjonowanie opieki zdrowotnej narzekają mieszkańcy średnich (od 20 tys. do 100 tys. ludności) i dużych miast (od 100 tys. do pół miliona mieszkańców).

Również zły stan dróg lokalnych był najczęściej wskazywany przez te same kategorie mieszkańców miast. Stan środowiska naturalnego był wymieniany tym częściej, z im większego miasta pochodzili oceniający. W największych miastach listę problemów dopełniają w kolejności: zła sytuacja w szkolnictwie i oświacie (31%), zły stan dróg lokalnych (29%), kwestie związane z bezpieczeństwem obywateli (21%), a także sytuacja w gospodarowaniu gruntami przez władze samorządowe (16%) oraz czystość ulic i miejsc publicznych (14%).

Samorządowcu, weź to pod uwagę!

Dla samorządowców szykujących się do jesiennych wyborów badanie CBOS może stać się wskazówką. Inwestycje w ochronę środowiska, a zarazem lepsza komunikacja zbiorowa, przy poprawie stanu dróg lokalnych, to oprócz nieustająco budzącego niezadowolenie funkcjonowania służby zdrowia najważniejsze sprawy do rozwiązania przez władze lokalne.

źródło: CBOS

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024