– To bolesna decyzja, lecz nie zagraża powodzeniu inwestycji. Podjęliśmy ją we właściwym czasie – powiedział prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Śzczecińskim, które zerwało we wtorek kontrakt z konsorcjum na przebudowę i modernizację stargardzkiej oczyszczalni ścieków.

Kontrakt za kwotę 37 mln 300 tys. złotych był realizowany przez konsorcjum złożone z trzech firm: Ecoservice Sp. z o.o., Ekosystem Zielona Góra i SPRI Mazur ze Szczecina. Prace budowlane trwały od maja tego roku. W tym czasie udało się zrealizować 16 procent wszystkich prac budowlanych. Powinno ich natomiast być około 45%. Spowolnienie inwestycji spowodowane zostało problemami finansowymi firm tworzących konsorcjum.

Inżynier kontraktu widząc opóźnienia w realizacji wynikające z harmonogramu robót trzykrotnie wzywał wykonawcę do przedłożenia planu naprawczego. Dokument do dziś dnia nie został przedłożony. Dodatkowo z końcem sierpnia wykonawca przestał regulować płatności wymagalne w stosunku do podwykonawców, usługodawców i dostawców materiału – informuje MPGK. Na placu budowy pozostał tylko jeden podwykonawca, spółka Alfa-Zet, która wykonuje między innymi obiekty osadników wtórnych i wstępnych oraz piaskownika. Za prace otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od MPGK.

– Powinniśmy przetrwać tę zimę i oczyszczalnia mimo przerwania robót będzie działała odpowiednio – zapewnia Sebastian Szwajlik, prezes MPGK. W najbliższym czasie rozpocznie się nowe postępowanie przetargowe na przebudowę oczyszczalni. Urzędnicy wierzą, że prace budowlane zostaną zakończone w takim terminie, który nie przekreśli unijnego dofinansowania, jakie pozyskano na inwestycję. Chodzi o połowę całej kwoty nakładów, czyli ponad 18 milionów złotych. – Ryzyko zawsze istnieje. Z góry jednak nie zakładamy, że się przewrócimy – dodaje prezes.

Ostatnia faktura kwalifikowana do finansowaniu projektu może wpłynąć w połowie 2015 roku. Przebudowa i modernizacja stargardzkiej oczyszczalni powinna zakończyć się rok wcześniej, czyli w 2014 roku.

źródło: stargard.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj