Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Start polskiej delegacji

Start polskiej delegacji
03.12.2008, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
0

Po wczorajszym uroczystym otwarciu Konferencji klimatycznej ONZ negocjacje rozpoczęła polska delegacja na COP 14 kierowana przez Ministra Janusza Zaleskiego. Celem przedstawicieli polskiego rządu jest aktywny udział w obradach na temat globalnych rozwiązań na rzecz ochrony klimatu, które toczą się w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Polska reprezentacja na COP 14 podzielona jest na 2 grupy. Jej trzon stanowi zespół Ministra Macieja Nowickiego, który koordynował przygotowania organizacyjne i merytoryczne do Konferencji. Składa się on z dwóch części: zespołu Prezydenta COP 14 – Macieja Nowickiego, z głównymi doradcami Prezydenta COP 14 – Januszem Reiterem, Wojciechem Ponikiewskim, Joanną Maćkowiak-Panderą oraz zespół odpowiadający za organizację całej konferencji i współpracę z mediami kierowany przez Małgorzatę Snarską.

Druga grupa to polska delegacja, której szefem został Janusz Zaleski – Wiceminister Środowiska. W jej skład wchodzą negocjatorzy oraz obserwatorzy z resortów środowiska, gospodarki, nauki, finansów, a także przedstawiciele sejmu, senatu, władz Poznania, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, pozostałej administracji terenowej a także organizacji  pozarządowych. Polska delegacja wypracowuje wspólne stanowisko z delegacjami innych krajów UE i jako grupa państw tworzy tzw. stanowisko Unii Europejskiej. Pozostałe państwa również pracują w grupach regionalnych i tematycznych. Grupa negocjatorów kierowana jest przez Prof. Sadowskiego. Skupia ekspertów z zakresu finansowania, transferu technologii, ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych, adaptacji do zmian klimatu.

W odbywającej się w poniedziałek ceremonii otwarcia COP 14 wziął udział Premier Donald Tusk. Gościem specjalnym Konferencji w przyszłym tygodniu będzie Prezydent RP, Lech Kaczyński, który weźmie udział w segmencie wysokiego szczebla 11 grudnia w Poznaniu.

Jest co najmniej kilka ważnych celów, które stawia się przed uczestnikami COP 14, w tym przed przedstawicielami Polski. Główny z nich to określenie celów tzw. „wspólnej wizji” („shared vision”) nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu. Ponadto ważne jest również wypracowanie agendy planu działań na rok polskiej prezydencji oraz rozpoczęcie dyskusji nad możliwym zakresem redukcji emisji gazów cieplarnianych, z uwzględnieniem potencjału ich redukcji. Podczas poznańskiego szczytu powinien być dokonany przegląd Protokołu z Kioto.

W zakresie negocjacji pozostałych filarów największe znaczenie ma uruchomienie Funduszu Adaptacyjnego. Fundusz został powołany na Bali dla finansowania działań związanych z dostosowaniem się do negatywnych następstw zmian klimatycznych. W Poznaniu konieczne będzie ustalenie zasad jego funkcjonowania oraz przede wszystkim źródeł pochodzenia pieniędzy, które go zasilą. Negocjacje w Poznaniu będą dotyczyły również transferu technologii. Polsce zależy na tym, aby  kraje rozwijające się miały dostęp do nowoczesnych technologii.  

źródło: Ministerstwo Środowiska


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024