Norweski koncern gazowy i naftowy – Statoil – podpisał list intencyjny z firmą SEB Venture Capital dotyczący nabycia 42.5% udziałów w spółce Mestilla, która obecnie buduje największą fabrykę biodiesla w pasie krajów bałtyckich obejmującego Litwę, Łotwę i Estonię. Drugim udziałowcem w fabryce będzie litewska firma rolnicza – Linas Agro, która obejmie 57.5% udziałów w nowym przedsiębiorstwie.

Budowa zakładu zlokalizowanego w wolnej strefie ekonomicznej w pobliżu Kłajpedy, rozpoczęła się wiosną 2006 roku. Uruchomienie produkcji ma nastąpić jesienią 2007 roku. Moce produkcyjne tego zakładu osiągną nieco powyżej 100 tys. ton paliwa biodiesel rocznie.

Podstawowym surowcem produkcyjnym będzie olej roślinny z tym, że zakład będzie wyposażony już we własną tłocznię, dzięki czemu będzie mógł przerabiać rzepak dostarczany przez rolników. Rzepak i inne surowce będą pochodziły z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Spółka Linas Agro będzie odpowiedzialna za zabezpieczenie tych dostaw, natomiast Statoil będzie wyłącznym dystrybutorem paliw biodiesel.

Sfinalizowanie przejęcia udziałów przez Statoil zależy teraz tylko od zgody na nią ze strony litewskiego Urzędu ds. Ochrony Konkurencji.

źródło: statoil.com / biodiesel.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj