Powołany pod koniec czerwca nowy zarząd Zakładów Tworzyw Sztucznych „ERG Ząbkowice” kończy porządkowanie spółki. Przygotowano też nową ofertę dla rynku, która pozwoli spółce na wzrost przychodów i odrobienie strat. Kluczem do sukcesu mają być między innymi folie biodegradowalne.
– Po blisko 4 miesiącach pracy jesteśmy gotowi na zrobienie kroku do przodu Mogę powiedzieć, że jesteśmy po serii udanych prób i pierwsze partie folii biodegradowalnej są już testowane przez naszych klientów. Wyniki są bardzo obiecujące. Nie chciałbym zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale to może się okazać rynkowy przebój – wyjaśnia Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki.
W pierwszej fazie ZTS ERG Ząbkowice będzie produkował folie opakowaniowe – głównie reklamówki oraz worki na odpady. Potem stopniowo oferta będzie rozszerzana o inne tworzywa biodegradowalne.
Już kilka miesięcy temu w ramach grupy kapitałowej została powołana spółka, BIOERG. Produkowane przez nią ekologiczne folie są uzupełnieniem oferty spółki. – Dziś już nikt nie kwestionuje, że tradycyjna folia z polietylenu jest bardzo uciążliwa dla środowiska, ze względu na bardzo długi czas rozkładu sięgający kilkuset lat. Najczęściej alternatywą dla tradycyjnej folii jest opakowanie papierowe, ale ono ma również swoje wady – jest mniej wytrzymałe, droższe a jak dobrze się zastanowić to także nie do końca ekologiczne – podkreśla prezes Błasiak.
Spółka nie chce na razie ujawniać, jakie surowce będzie przetwarzać. – To nasza pilnie strzeżona tajemnica. Możemy natomiast zapewnić, że nasze produkty będą całkowicie przyjazne dla środowiska – zapewnia Błasiak. – Wyniki naszych prac, badań i testów jednoznacznie wskazują, że produkty z surowców biodegradowalnych właściwościami będą dorównywały naszym obecnym wyrobom – podsumowuje.
Na początku spółka zamierza lokować swoje biodegradowalne produkty na rynkach starej UE. Wynika to zarówno z istniejącej tam infrastruktury, przepisów i zdecydowanie lepszych cen. Rynek krajowy na razie dojrzewa i jedna uchwała Rady Miasta w Łodzi jeszcze wiosny nie czyni.
– Jeszcze trochę za mało jest informacji o alternatywach dla tradycyjnych opakowań, jakimi na pewno są opakowania z biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Liczymy jednak, że w najbliższym czasie stworzone zostaną i w Polsce przepisy, które będą sprzyjały wdrażaniu tego rodzaju przedsięwzięć – uważa Maciej Błasiak.
Przy rozwijaniu produkcji spółka chce sięgnąć po fundusze unijne. Zwłaszcza te związane z wdrażaniem nowych technologii i ochronę środowiska. Finansowaniem są zainteresowane również fundusze typu venture capital/private equity. W grę wchodzi także pozyskanie środków z rynku poprzez emisję akcji.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj