Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Stena Circular Economy Awards dla liderów GOZ w Polsce

Stena Circular Economy Awards dla liderów GOZ w Polsce
dom
16.04.2022, o godz. 10:57
czas czytania: około 3 minut
0

IKEA, Kaufland, i WoshWosh zostali liderami GOZ w Polsce. Właśnie ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ekoefektywność, zero waste, less waste – firmy i konsumenci na całym świecie szukają bardziej zrównoważonych rozwiązań, aby zmniejszyć negatywne skutki działalności i spowolnić zmiany klimatyczne. Nagrodzone w konkursie Stena Recycling firmy pokazują, że w zgodzie z ideą GOZ można i trzeba działać już dzisiaj. Nagrodzono także studentkę Uniwersytetu Warszawskiego za projekt promujący ideę GOZ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Najnowsze badania dowodzą, że aż 8 na 10 Polaków chce produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38 proc. ankietowanych przyznało, że w ostatnim roku zrezygnowało z produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W tegorocznej edycji SCEA jury nagrodziło projekty firm: Ikea Retail, Kaufland, WoshWosh. Wyróżnienie otrzymały Allegro.pl i EcoBean.

GOZ – jedyna droga ku zmianie na lepsze

Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów, ograniczaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko, a także zawracanie materiałów do obiegu i minimalizacja ich strat.

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym staje się kluczowym modelem dla przedsiębiorstw pomagającym osiągnąć cele ekoefektywności i przynoszącym realne korzyści – 2 mln nowych miejsc pracy w UE, 600 mln euro oszczędności dla europejskich przedsiębiorstw i zmniejszenie emisji CO2 od 2 do 4 proc. rocznie.

Najlepsze działania i pomysły 2021 r. 

Pierwsze miejsce w kategorii “Przedsiębiorcy – praktyka” otrzymały dwie firmy ex aequo: IKEA Retail oraz Kaufland. Celem projektu „Oddaj i Zyskaj”, wdrożonego przez IKEA Retail było zachęcenie konsumentów do przemyślanych zakupów. Klienci otrzymali szansę, aby dać drugie życie swoim meblom poprzez ich odsprzedaż w sklepach IKEA lub decydując się na zakup mebli używanych w działach circular hub, dostępnych w sklepach sieci.

Kaufland natomiast, chcąc ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, stawia na rozwiązania polegające na wykorzystaniu materiału obecnego już w obiegu, do produkcji wartościowych produktów. Sieć wprowadziła do sprzedaży m.in. torby wykonane w 80 proc. z folii pochodzącej z własnych sklepów, a przy wytwarzaniu produktów marek własnych (K-Classic, Newcential, Spice&Soul) wykorzystuje od 50 do 100 proc. surowców wtórnych.

Dodatkowo w tej kategorii przyznano wyróżnienie firmie EcoBean za odzyskiwanie i wydłużanie cyklu życia produktu – zarówno w kontekście innowacji procesowej, jak i produktowej. Firma oferuje rozwiązanie oparte na usłudze odbioru fusów, które następnie są przetwarzane na surowce i produkty: biorafinaty (olej kawowy, lignina, polilaktyd, dodatki paszowe) lub biofabrykaty (brykiety, biodegradowalne doniczki).

Drugie życie butów

Jako najlepszą inicjatywę w kategorii „Promocja idei GOZ” jury nagrodziło WoshWosh za działania mające na celu poszerzanie świadomości na temat cyrkularności zarówno w społeczeństwie, jak i w biznesie. W 2021 r. WoshWosh zorganizowało zbiórki obuwia, które następnie zostało zregenerowane i odnowione do ponownego wykorzystania. Łącznie udało się w ten sposób zawrócić do obiegu ponad 50 tys. par butów.

Wyróżnienie za działania promujące GOZ otrzymała firma Allegro.pl za projekt „Opakowanie dobre z natury”, wprowadzający ponad 571 tys. eko-opakowań, pochodzących w 100 proc. z recyklingu i posiadających certyfikat FSC.

Spośród projektów zgłoszonych przez studentów jury wybrało pomysł Agnieszki Chmury z Uniwersytetu Warszawskiego za projekt „Klaster cyrkularny”, przedstawiający ideę porozumienia podmiotów publicznych, prywatnych i społecznych w celu wdrożenia zasad gospodarki cyrkularnej. Realizacja założeń klastra pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń poprzez zwężanie, spowalnianie i zamykanie pętli materiałowych oraz energetycznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023