PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Strajk pracowników oczyszczania: Edynburg tonie w śmieciach

Strajk pracowników oczyszczania: Edynburg tonie w śmieciach
Bartłomiej Leśniewski
24.08.2022, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

W stolicy Szkocji - Edynburgu, coraz wyżej piętrzą się śmieci, co jest efektem trwającego od prawie tygodnia strajku pracowników oczyszczania miasta. – Trzymajcie śmieci w domu – apelują do mieszkańców władze miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Strajk 250 pracowników oczyszczania, należących do związków zawodowych Unite i GMB, zaczął się w miniony czwartek, po tym jak odrzucili oni propozycję podwyżki płac o 3,5 proc.

Żądanie podwyżek płac

W poniedziałek COSLA, organizacja reprezentująca władze lokalne ze wszystkich regionów Szkocji, zaproponowała podwyżkę o 5 proc., ale we wtorek związki zawodowe również to odrzuciły, wskazując, że roczna stopa inflacji w lipcu przekroczyła 10 proc.

Efekty strajku, który ma trwać przez 12 dni – do 30 sierpnia – już widać, bo w stolicy Szkocji niewywożone śmieci wysypują się z koszy i pojemników. A śmieci w sierpniu jest więcej niż w jakimkolwiek innym miesiącu roku, bo przez niemal cztery tygodnie odbywa się wówczas sześć festiwali artystycznych, przy czym festiwal teatrów i sztuki ulicznej The Fringe jest uważany za największe tego typu wydarzenie na świecie i do Edynburga z tego powodu przyjeżdżają dziesiątki tysięcy ludzi.

Zagrożenie epidemiczne

Sytuacja jest na tyle poważna, że w poniedziałek władze miejskie zaapelowały do ludzi, by trzymali śmieci w domu. – Przechowuj swoje odpady w domu lub, jeśli to możliwe, za domem lub w ogrodzie. Jeśli kosze uliczne są pełne, zabierz psie odchody do domu i włóż w podwójną torebkę, aby ograniczyć zapachy – wezwała rada miejska Edynburga.

W związku z piętrzącymi się śmieciami są obawy, że nastąpi gwałtowny wzrost populacji szczurów, myszy i mew, z którymi już wcześniej Edynburg miał kłopoty. – Zobaczymy, że w wyniku tego za kilka tygodni nastąpi masowy wzrost populacji szkodników, ponieważ jest tyle dostępnego jedzenia – powiedział stacji BBC Terry Livinthal, dyrektor organizacji Cockburn Association, która dba o architektoniczne dziedzictwo miasta.

Szczury zresztą już są bardziej widoczne – jedna z osób rozdających ulotki reklamujące przedstawienia na The Fringe powiedziała w poniedziałek stacji STV, że minionej nocy wracając do domu widziała na ulicy szczura, który dosłownie zjadał innego, martwego szczura.

W całej Szkocji?

W tle trwa przerzucanie się polityczną odpowiedzialnością za tę sytuację pomiędzy rządzącą w kraju Szkocką Partią Narodową (SNP) a rządzącą w Edynburgu szkocką gałęzią Partii Pracy. SNP wini laburzystowskie władze miejskie, te z kolei odpowiadają, że to szkocki rząd przeznacza zbyt mało pieniędzy na władze lokalne.

Tymczasem w środę do strajku dołączą pracownicy służb sprzątających z 14 jednostek administracyjnych Szkocji, a w piątek z siedmiu kolejnych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024