Jeśli lubisz majsterkować, zrobiłeś z butelki po soku lampkę nocną, albo z wysłużonego piecyka gazowego – grill, zgłoś swój przedmiot do wspólnego konkursu “Trybuny Górniczej” i Vattenfalla “Stylowy recykling”!

Co począć ze starym kloszem od niemodnej już lampy, albo z pralką, która służyła nam przez dziesięć lat? W ramach recyklingu, stare graty trafiają najczęściej do wyznaczonych zbiornic. Bywa jednak, że z różnych względów ciężko jest się nam z nimi rozstać. W czasach, gdy konsumpcjonizm wymusza kupowanie ciągle czegoś nowego, pojawiają się wśród nas pasjonaci, potrafiący, z szokującą wręcz łatwością, zmieniać dotychczasowe funkcje przedmiotów, darowując im nowe życie. Takie pomysły warto sprzedać!

Co zatem należy zrobić, aby wziąć udział konkursie? Stworzyć przedmiot lub budowlę z rzeczy już nam niepotrzebnych. Mogą to być opakowania po produktach, stare meble, sprzęt AGD. Chodzi o to, by po latach nadać im nowe funkcje.

Przedmiot należy następnie sfotografować, opisać oba jego wcielenia, a następnie zgłosić do konkursu poprzez stronę internetową www.nettg.pl  Tam też można zapoznać się z regulaminem zabawy. Na autorów najlepszych pomysłów czekają atrakcyjne nagrody.

– Zużycie materiałów jest o wiele większe niż sądzimy. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj stykamy się tylko z produktami finalnymi. Widzimy stal w naszej pralce lub lodówce, lecz tony rudy, z której zostały wytopione, już nie – zauważa Marek Knapik z Działu Komunikacji Społecznej gliwickiego Vattenfalla.

Mało kto wie, że produkcja niektórych wyrobów złotniczych jest niewiarygodnie uciążliwa dla środowiska. Na przykład wykonanie złotych obrączek dla nowożeńców wymaga wykopania w ziemi dziury o szerokości 3 m i głębokości 1,8 m, a następnie przetopienia tony rudy, najczęściej przez ługowanie cyjankami.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj