1 grudnia w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko (Deutsche BundesstiftungUmwelt) dla najlepszych absolwentów polskich wyższych uczelni w dziedzinie ochrony środowiska.

To już XI edycja programu stypendialny DBU. Program jest kontynuacją ogólnopolskiego konkursu na najlepszych absolwentów wyższych uczelni w dziedzinie ochrony środowiska realizowanego przez ostatnich 10 lat we współpracy z Fundacjąim. Nowickiego. W roku 2007 polsko-niemiecki programstypendialny zostałwłączony do Międzynarodowego Programu Stypendiów dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej fundacji DBU.

Obecnie partnerem programu w Polsce jest Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska (SdS), skupiające byłych stypendystów.

Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko (DBU) została założona w 1991 roku decyzją Niemieckiego Parlamentu Federalnego w celu wspierania przedsięwzięć w dziedzinie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw. Wsparcia udziela się w obszarach: techniki ochrony środowiska, badań naukowych, ochrony przyrody i edukacji ekologicznej. Jest to jedna z największych tego typu fundacji na świecie.

W 1993 roku DBU ustanowiła nagrodę „Der Deutsche Umweltpreis”, wręczaną za wybitne zasługi w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Taką nagrodę otrzymał w 1996 roku w Hamburgu – jako jedyny dotychczas obcokrajowiec – prof. Maciej Nowicki i postanowił przeznaczyć ją na stypendia dla młodych specjalistów z ochrony środowiska. W ten sposób, z dużą pomocą DBU, powstał program stypendialny w Polsce.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj