Z raportu GUS na temat ostatnich trendów demograficznych w Polsce wynika, że coraz więcej mieszkańców miast przeprowadza się na przedmieścia lub do mniejszych gmin. Aktywiści miejscy ostrzegają, że grozi nam przez to suburbanizacja.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dostępnych w “Atlasie Demograficznym Polski” w 2016 r. w Polsce na tysiąc osób przypadało zaledwie ok. 10 urodzeń. W latach 50-tych ten wskaźnik wynosił ponad 30, a w 80-tych – ok. 20. Choć w krótszej perspektywie czasowej możemy mówić o trendzie wzrostowym, najbardziej wyraźnym od 2010 r.

Odsetek dzieci do ogółu populacji oscyluje obecnie poniżej 20 proc. i prawdopodobnie cały czas będzie spadał. Szacuje się, że w 2035 r. ten współczynnik dla polskich miast i wsi wyniesie już tylko 15 proc. Choć są w Polsce wyjątki, gdzie ten udział przekracza 24 proc., np. w województwie pomorskim.

Alarmująca jest także statystyka pokazująca, w których częściach miast zamieszkuje najwięcej Polaków do 17 roku życia. “Białe plamy” na mapach demograficznych to m.in. Poznań, Łódź, Wrocław czy Kraków.

Aktywiści z organizacji “Miasto Jest Nasze” wskazują, że jest to najlepszy dowód na postępującą suburbanizację w dużych polskich miastach. Chodzi o niekontrolowane rozrastanie się miast, gdzie ludzie osiedlają się na przedmieściach ze względu na zbyt wysokie ceny mieszkań w centrum. Cały czas jednak tam pracują. Przez to w dzień mamy do czynienia z korkami, a popołudniami – z opustoszałymi ulicami. Miasta natomiast muszą wykładać coraz więcej pieniędzy na ciągłe usprawnianie komunikacji i infrastruktury drogowej.

Działacze “Miasto Jest Nasze” mówią wprost: albo będziemy budować coraz szersze autostrady, albo uczynimy nasze miasta “przyjemniejszym miejscem do życia na co dzień – spokojniejszym, bardziej zielonym i bezpiecznym”.

Źródła: Transport Publiczny, Miasto Jest Nasze, Portal Samorządowy

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj