Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Sukces poznańskiego programu leczenia niepłodności

Sukces poznańskiego programu leczenia niepłodności
Bartłomiej Leśniewski
05.12.2022, o godz. 8:16
czas czytania: około 2 minut
0

Już 437 małych poznaniaków i poznanianek przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro. Trwa druga edycja. Pary, które chcą wziąć w niej udział, cały czas mogą się zgłaszać.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Spośród 437 dzieci: 378 maluchów urodziło się dzięki procedurom dofinansowanym w latach 2017-2020, a już 59 noworodków przyszło na świat dzięki drugiej edycji programu, która natrafiła początkowo na poważne przeszkody realizacyjne z powodu pandemii.

Prawie dwa miliony rocznie

Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na na realizację każdej z obu edycji programu (czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok).

Program jest realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Są to:

  • Medi Partner sp. z o.o – InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań,
  • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. 4.

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. – Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata – czytamy na stronach Urzędu Miasta Poznań.

Wielkopolskie wsparcie

– Program dofinansowania in vitro dał szczęście wielu poznańskim rodzinom – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dla setek par to jedyna okazja, by cieszyć się z rodzicielstwa. W stolicy Wielkopolski już od sześciu lat wspieramy osoby dotknięte niepłodnością, ale tysiące osób z innych miejscowości w całej Polsce nie ma takiej szansy –  dodawał.

Jak informuje Urząd Miasta Poznań dlatego właśnie prezydent podpisał się pod obywatelskim projektem ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa.

Akcja zbierania podpisów pod projektem trwa w Polsce od listopada pod hasłem. Aby projektem zajął się Sejm, musi go poprzeć co najmniej 100 tys. obywateli.

Do poparcia projektu zachęca fundacja „Chcemy być rodzicami”. – Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna, na którą w naszym kraju cierpi ok. 1,5 mln par – wylicza fundacja. – Mówimy o niej wówczas, gdy po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń, kobiecie nie udaje się zajść w ciążę – dodaje.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024