W Polsce powstanie 12 metropolii – jutro rząd ma przedstawić sejmowi szczegóły nowych przepisów mających rozwój dużych miast.

Nowa ustawa przygotowana przez rząd ma dotyczyć Warszawy, Łodzi, Krakowa, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia, aglomeracji śląskiej, Lublina, Rzeszowa, Białegostoku, Szczecina oraz – wspólnie – Torunia i Bydgoszczy.

Projekt ustawy o metropoliach to część reformy administracyjnej, która ma doprowadzić do dalszej decentralizacji kraju. Zostaną okrojone kompetencje wojewodów, więcej uprawnień zyskają samorządy, w tym powstające metropolie. – To rady miast i rady gmin będą podejmowały decyzje o przystąpieniu, ale i o opuszczeniu metropolii – tłumaczył wczoraj Zbigniew Chlebowski, szef klubu parlamentarnego PO. Projekt przygotował prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej w Polsce. Opierał się m.in. na pomysłach, które wcześniej na prośbę MSWiA przygotowali prawnicy z Uniwersytetu Śląskiego – prof. Czesław Martysz, mec. Zenon Klatka i prof. Ernest Knosala. Według ich wizji metropolie będą miały własne budżety, zgromadzenie i zarząd. Nie będzie jednak bezpośrednich wyborów do ich władz.

Metropolie zajmą się np. promocją, ustalaniem strategii rozwoju metropolii, organizowaniem transportu publicznego i zarządzaniem drogami publicznymi. Będą mogły wspólnie decydować np. o tym, gdzie stawiać nowe osiedla, a gdzie supermarkety czy fabryki, którędy poprowadzić obwodnicę czy autostradę. Takim supermiastem miałby kierować kilkuosobowy zarząd wybierany przez zgromadzenie złożone z reprezentantów rad gmin.

źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj