Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Supernowoczesny RIPOK w Lubaniu. Zakończono rozbudowę instalacji

Supernowoczesny RIPOK w Lubaniu. Zakończono rozbudowę instalacji
szp
20.03.2019, o godz. 10:57
czas czytania: około 2 minut
0

Rozbudowa punktu przyjęcia zmieszanych odpadów komunalnych, nowoczesna sortownia z instalacją do mechaniczno-ręcznego sortowania surowców wtórnych i kompostownia do przetwarzania odpadów zielonych. W Lubaniu zakończono kolejny etap rozbudowy regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Inwestycję realizował Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu.

14 gmin rozbudowuje RIPOK

Instalacja powstała i jest ciągle rozbudowywana w ramach porozumień międzygminnych zawartych przez 14 gmin regionu zachodniego gospodarki odpadami komunalnymi województwa dolnośląskiego.

Przedsięwzięcie obejmowało:

  • rozbudowę punktu przyjęcia zmieszanych odpadów komunalnych wraz z niezbędnymi instalacjami teletechnicznymi i wentylacyjnymi ograniczającymi przedostawanie się pyłów  i odorów do atmosfery z automatycznymi bramami wraz z kurtynami powietrznymi;
  • sortownię z instalacją do mechaniczno-ręcznego sortowania surowców wtórnych selektywnie zbieranych głównie wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych, metali i papieru wraz z  niezbędnymi instalacjami teletechnicznymi, montażem nowoczesnej linii do sortowania składających się z nowoczesnych separatorów, przenośników i kabin wraz z zapleczem socjalnym dla pracowników;
  • kompostownię do przetwarzania selektywnie zbieranych na terenie działania RIPOK-u odpadów zielonych, z których produkowany będzie tzw. „polepszacz do gleby” zwany „kompozgiuczkiem”.

Instalacja w Lubaniu o wydajności 3 tys. ton rocznie wyposażona jest w system intensywnego napowietrzania, jest skanalizowana, wyposażona w system zraszania, ogrodzona, oświetlona i otoczona barierą zieleni.

Jedna z najnowocześniejszych instalacji w kraju

W ramach inwestycji wybudowana została też tzw. infrastruktura towarzysząca: wodno-kanalizacyjna wraz z przepompownią, energetyczna z trafostacją, transportowo-drogowa. Zakupiono też niezbędny sprzęt i wyposażenie.

– Inwestycja przyczyni się do osiągnięcia coraz to wyższych wymaganych wskaźników w zakresie odzysku i recyklingu surowców wtórnych oraz zagospodarowania odpadów biodegradowalnych – stwierdzają przedstawiciele lubańskiego przedsiębiorstwa.

– Pozwoli również spełnić wszystkie niezbędne unijne wymagania techniczne, środowiskowe i organizacyjne w ramach tzw. BAT i dodatkowo wpisuje się w ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Niewątpliwie lubańska regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych staje się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce – zaznaczają.

Inwestycja kosztowała 29 mln zł. Przedsiębiorstwo otrzymało 17 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 (środków pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Na zachowanie płynności finansowej i wkład własny przedsiębiorstwo otrzymało pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024