Suski: podział Mazowsza w połowie przyszłego roku. Radom nową siedzibą województwa

Suski: podział Mazowsza w połowie przyszłego roku. Radom nową siedzibą województwa
20.11.2020, o godz. 10:34
czas czytania: około 2 minut
4

Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Trwają ostatnie przygotowania do wniesienia tego projektu do Sejmu - powiedział w piątek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Dodał, że nową siedzibą województwa mazowieckiego będzie Radom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Marek Suski pytany w piątek w RMF FM o to, kiedy projekt ustawy o podziale Mazowsza trafi do Sejmu, zaznaczył, że trwają ostatnie przygotowania do jego wniesienia. “Tam jeszcze parę rzeczy jest niedopracowanych” – powiedział Suski. wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Projeskt zakłada wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego.

Zapytany, kiedy w takim razie zakończone zostaną prace nad tym projektem, odparł, że nie potrafi podać dokładnej daty, bo dopracowania wymaga chociażby “różnego rodzaju podział majątku Mazowsza”.

“To jest dość skomplikowana kwestia np. Koleje Mazowieckie, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki (…) Trzeba dopracować wszytko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić” – wyjaśnił Suski.

Odnosząc się do kwestii tego, czy to oznacza nowe wybory w obu nowych województwach odpowiedział, że tak. Doprecyzował jednak, że czym innym są wybory do sejmiku, a czym innym do władz Warszawy. “To są dwa odrębne samorządy. W Warszawie nie będzie nowych wyborów. Ta ustawa tego nie przewiduje. Będą nowe wybory do sejmiku, ale nie do władz Warszawy” – podkreślił Suski.

Dopytany z kolei, gdzie będzie się znajdować siedziba województwa mazowieckiego, odparł, że “w największym mieście na Mazowszu, czyli w Radomiu”. “Przynajmniej póki co, taka jest decyzja” – stwierdził Suski.

Dodał, że podział Mazowsze może nastąpić w połowie przyszłego roku. “No jeżeli tę ustawę przyjmiemy (w Sejmie – PAP), jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa Senatu, mam nadzieję podpisu prezydenta, to w przyszłym roku. Myślę, że gdzieś połowa przyszłego roku to byłby dobry termin” – powiedział Suski.

Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

DSK SKŁADOWISKOWA24 [16.01-08.03.24] AD3b

Komentarze (4)


Jarosław

Komentarz #105948 dodany 2020-11-20 16:00:57

Ten fragment mi się podoba: "“To jest dość skomplikowana kwestia np. Koleje Mazowieckie, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki (…) Trzeba dopracować wszytko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić” – wyjaśnił Suski." Czyli więcej stołków potrzeba, koryto staje się za krótkie. Kiedy ludzie to zrozumieją i zaczną coś zmieniać, żeby zwykłym ludziom żyło się dobrze i żeby Polska stawała się bogatsza. Od stołku robimy się tylk obiedniejsi, bo stołek nie wytwarza żadnego PKB.


pyrka

Komentarz #105960 dodany 2020-11-20 16:59:45

Podzielimy wg widzimisię .Bo jakoś nie słyszałam pytań o cokolwiek. A zwłaszcza co na tym zyskam, ja obywatel. Bo dla mnie dzielenie czegokolwiek oznacza stratę. Czasu, pieniędzy, możliwości. Jeśli dzielę ciasto dla gości to uwzględniam czyjeś możliwości czy zdrowie. Tak by jeden się nie porzygał a drugi nie zasłabł. W tym przypadku nie ma nawet propozycji podania.


smalec

Komentarz #106280 dodany 2020-11-24 16:15:14

Ale po co dzielić administracyjnie skoro statystycznie Mazowsze już zostało podzielone i dzięki temu dostaje więcej pieniędzy z Unii. Nic z tego nie rozumiem... Unia nie uznała podziału statystycznego?


Zenek

Komentarz #110930 dodany 2020-12-16 03:26:53

Pisowska szajka Z Radomia Z Suskim na czele ciągnie Wszystko do Radomia reszta Mazowsza się nie liczy Przenieść orlen do Radomia Modlin zamknąć stolica Mazowsza W radomiu resztę Zaorac takie plany pisu

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024