Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Trwają ostatnie przygotowania do wniesienia tego projektu do Sejmu – powiedział w piątek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Dodał, że nową siedzibą województwa mazowieckiego będzie Radom.

Marek Suski pytany w piątek w RMF FM o to, kiedy projekt ustawy o podziale Mazowsza trafi do Sejmu, zaznaczył, że trwają ostatnie przygotowania do jego wniesienia. “Tam jeszcze parę rzeczy jest niedopracowanych” – powiedział Suski. wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Projeskt zakłada wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego.

Zapytany, kiedy w takim razie zakończone zostaną prace nad tym projektem, odparł, że nie potrafi podać dokładnej daty, bo dopracowania wymaga chociażby “różnego rodzaju podział majątku Mazowsza”.

“To jest dość skomplikowana kwestia np. Koleje Mazowieckie, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki (…) Trzeba dopracować wszytko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić” – wyjaśnił Suski.

Odnosząc się do kwestii tego, czy to oznacza nowe wybory w obu nowych województwach odpowiedział, że tak. Doprecyzował jednak, że czym innym są wybory do sejmiku, a czym innym do władz Warszawy. “To są dwa odrębne samorządy. W Warszawie nie będzie nowych wyborów. Ta ustawa tego nie przewiduje. Będą nowe wybory do sejmiku, ale nie do władz Warszawy” – podkreślił Suski.

Dopytany z kolei, gdzie będzie się znajdować siedziba województwa mazowieckiego, odparł, że “w największym mieście na Mazowszu, czyli w Radomiu”. “Przynajmniej póki co, taka jest decyzja” – stwierdził Suski.

Dodał, że podział Mazowsze może nastąpić w połowie przyszłego roku. “No jeżeli tę ustawę przyjmiemy (w Sejmie – PAP), jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa Senatu, mam nadzieję podpisu prezydenta, to w przyszłym roku. Myślę, że gdzieś połowa przyszłego roku to byłby dobry termin” – powiedział Suski.

Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego.

Czytaj więcej

4 Komentarze

 1. Pisowska szajka Z Radomia
  Z Suskim na czele ciągnie
  Wszystko do Radomia reszta
  Mazowsza się nie liczy
  Przenieść orlen do Radomia
  Modlin zamknąć stolica Mazowsza W radomiu resztę
  Zaorac takie plany pisu

 2. Ale po co dzielić administracyjnie skoro statystycznie Mazowsze już zostało podzielone i dzięki temu dostaje więcej pieniędzy z Unii. Nic z tego nie rozumiem… Unia nie uznała podziału statystycznego?

 3. Podzielimy wg widzimisię .Bo jakoś nie słyszałam pytań o cokolwiek. A zwłaszcza co na tym zyskam, ja obywatel. Bo dla mnie dzielenie czegokolwiek oznacza stratę. Czasu, pieniędzy, możliwości. Jeśli dzielę ciasto dla gości to uwzględniam czyjeś możliwości czy zdrowie. Tak by jeden się nie porzygał a drugi nie zasłabł. W tym przypadku nie ma nawet propozycji podania.

 4. Ten fragment mi się podoba: ““To jest dość skomplikowana kwestia np. Koleje Mazowieckie, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki (…) Trzeba dopracować wszytko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić” – wyjaśnił Suski.”
  Czyli więcej stołków potrzeba, koryto staje się za krótkie. Kiedy ludzie to zrozumieją i zaczną coś zmieniać, żeby zwykłym ludziom żyło się dobrze i żeby Polska stawała się bogatsza. Od stołku robimy się tylk obiedniejsi, bo stołek nie wytwarza żadnego PKB.

Skomentuj