Na ponad 1,2 mld zł oszacowano do tej pory straty spowodowane tegoroczną suszą. Nie są to jednak dane ostateczne, ponieważ nie wszystkie komisje powołane do szacowania szkół zakończyły prace.

Szkody oceniane są w całym kraju przez ponad 2 tys. komisji powołanych na terenie 16 województw. Najwięcej komisji powołano w województwie mazowieckim (289) i wielkopolskim (221). Do tej pory straty odnotowano w ponad 134 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską suszy przekracza 2 mln hektarów.

Najbardziej klęska dała się we znaki w woj. wielkopolskim, gdzie straty spowodowane suszą odnotowano na powierzchni przekraczającej 580 tys. ha, w woj. warmińsko-mazurskim – 473 tys. ha i zachodniopomorskim – 423 tys. ha, gdzie wartość strat jest największa.

Z kolei najmniej ucierpiały uprawy w woj. opolskim (127 ha) i mazowieckim (1,25 tys. ha). Trzeba jednak pamiętać o tym, że w woj. mazowieckim szacowanie szkód jeszcze trwa, więc straty mogą być znacznie większe.

Najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwie wielkopolskim (38,9 tys.), podlaskim (16,3) i zachodniopomorskim (13,7), a najmniej w woj. mazowieckim (do tej pory 140 gospodarstw), śląskim (589) i kujawsko-pomorskim (624).

Według Izby Zbożowo-Paszowej, wszystkie województwa sygnalizują niższe plonowania zbóż niż przed rokiem.

Źródło: farmer.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj