Konieczność znacznego ograniczenia zużycia wody, wywołana suszą, w stanie Kalifornia zmusiła użytkowników do szukania nowych rozwiązań technologicznych oszczędzających wodę. Innowacyjne systemy zastosowano m.in. na stadionie baseballowej drużyny Dodgers czy cmentarzu Forest Lawn, położonym na wzgórzach Hollywood.

Trwająca już cztery lata w stanie Kalifornia susza skłoniła gubernatora do nakazania odbiorcom wody zmniejszenie zużycia o 25%. Pierwszymi obszarami, których dotyczy wymóg oszczędzania, są ogrody oraz przydomowe baseny. Wielu podchodzi do wyzwania, jakim jest konieczność znacznego ograniczenia zużycia wody, wykazując się kreatywnością i innowacyjnością.

Stadion nawadniany parą wodną

Jednym z innowatorów jest stadion baseballowej drużyny Dodgers. Przed suszą pracownicy obsługi stadionu nigdy nie musieli martwić się o nawadnianie drzew otaczających obiekt i rosnących na pobliskich parkingach. – W związku z suszą drzewa zaczęły obumierać, wiele już straciliśmy – powiedział Chaz Perea, kierownik ds. krajobrazu. – Ale postanowiliśmy eksperymentować z nowymi technologiami – dodał. Przy stadionie zainstalowano urządzenie o nazwie Skywell, które chłodzi powietrze poniżej punktu rosy, powodując w ten sposób skraplanie pary wodnej. Dzięki temu tygodniowo pozyskuje się od 300 do 400 litrów wody, która służy do podlewania drzew. Na samej płycie stadionu zainstalowano nowy system nawadniania, który dopasowuje ilość wody do podlewania murawy do wilgotności trawy. Na stadionie, który jest największym tego typu obiektem w lidze baseballowej, zainstalowano również oszczędzające wodę toalety.

Cmentarze i centra rozrywki też oszczędzają

Cmentarz Forest Lawn na wzgórzach Hollywood, znany z rozległych trawników, jest natomiast nawadniany wodą z recyklingu. System nawadniania tej 444-hektarowej nekropolii śledzi prognozy pogody, aby zużywać tylko tyle wody, ile jest niezbędne do utrzymania trawnika. Wiele tego typu cmentarzy zrezygnowało już z utrzymania rozległych trawników. Z kolei znajdujące się w pobliżu Santa Monica Getty Center, centrum rozrywki z galeriami, muzeum i ogrodami, również oszczędza wodę. Osuszono już ogrodowe baseny i fontanny z wyjątkiem tych zamieszkałych przez ryby i roślinność. – Dziennie oszczędzamy 2500 galonów wody [ok. 9500 litrów – od red.]. Jest to przede wszystkim sygnał wysyłany do społeczności, wskazujący na konieczność oszczędzania wody – powiedział Michael Rogers, dyrektor Getty Center. – Muszę jednak przyznać, że mimo to wielu gości jest rozczarowanych tymi zmianami – dodaje Rogers. Dopóki trwa susza, park nie realizuje nowych nasadzeń. Dzięki tym działaniom centrum zużywa dziś o 55% mniej wody niż zakładano podczas jego otwarcia. Z powodu suszy władze hrabstwa Los Angeles uruchomiły program rabatowy dla mieszkańców, obejmujący zastępowanie trawników roślinami wymagającymi rzadkiego podlewania lub aranżację miejsc po trawnikach bez wykorzystania roślinności.

Więcej branżowych wiadomości można znaleźć w miesięczniku “Wodociągi – kanalizacja” i w witrynie E-czytelnia.pl.

Czytaj więcej

Skomentuj