Na rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu w Japonii szczycie grupy G8 Suzuki zaprezentuje model SX4 w wersji napędzanej ogniwami paliwowymi SX4-FCV.

Suzuki prace nad technologią ogniw paliwowych prowadzi wspólnie z General Motors (GM) od roku 2001. Do tej pory za zgodą japońskiego ministerstwa zagospodarowania przestrzennego, infrastruktury, transportu i turystyki trzykrotnie testowano na drogach publicznych małe samochody napędzane ogniwami paliwowymi – modele MR Wagon-FCV i Wagon R-FCV w październiku 2003 roku oraz ponownie MR Wagon-FCV w grudniu 2004.

Najnowszy projekt Suzuki wykorzystujący tę technologię – SX4-FCV otrzymał już dopuszczenie japońskiego ministerstwa do testów na drogach publicznych.

Suzuki SX4-FCV charakteryzuje się dobrymi osiągami i własnościami dzięki ogniwom paliwowym o wysokiej wydajności produkcji GM (moc ogniw paliwowych 80 kW) oraz wysokociśnieniowemu (70 MPa) zbiornikowi wodoru konstrukcji Suzuki, a także kondensatorowi, który odzyskuje energię przy hamowaniu i wykorzystuje ją podczas przyspieszania, wspomagając w ten sposób pracę ogniw. Suzuki planuje testy modelu SX4-FCV na drogach publicznych z zamiarem wykorzystania ich wyników w pracach nad dalszym rozwojem konstrukcji pod kątem opracowania modelu przeznaczonego do sprzedaży.

Tak uzbrojone Suzuki SX4-FCV może rozpędzić się maksymalnie do 150 km/h. Zasięg auta, bez dodatkowego tankowania wodoru, wynosi ok. 250 km/h.

źródło: mojeauto.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj