Nagroda za design
Nowe telewizory, „przyjazne” dla recyklingu stworzyła firma LG Electronics. Zostało to docenione przez amerykański instytut Scrap Recycling Industries (ISRI), który 25 kwietnia br. przyznał jej nagrodę w ramach konkursu Design for Award Recycling 2015.
Telewizory OLED 4K Ultra HD oraz LED zostały stworzone z tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia. Co więcej, do ich produkcji wykorzystano znormalizowane materiały oraz standardowy typ połączeń podzespołów. Ich demontaż jest łatwy i szybki. Oba typy wyświetlaczy są wolne od rtęci, przy ich tworzeniu unikano korzystania z PCV, a bromowano je składnikami o niskiej palności. Również samo opakowanie produktów jest mniejsze i lżejsze.
Rygorystyczne podejście
Indyjska organizacja pozarządowa Metal Recycling Association of India (MRAI) i światowa organizacja BIR obawiają się negatywnych skutków nowego rozporządzenia wpływającego na import złomu do Indii. W myśl nowych przepisów firmy, które trudnią się wysyłką złomu, powinny zapewnić m.in. zapis wideo z procesu ładowania.
Procedury te są wynikiem nowej polityki handlu zagranicznego Indii. Zmiana wymaga, aby import złomu metali był nie tylko kontrolowany przez zatwierdzonych inspektorów, ale także żeby cały proces załadunku do kontenerów nagrywano, pokazując twarz inspektora, eksportera, a także wszystkie szczegóły przewozu, w tym sprzętu inspektora.
W komunikacie prasowym MRAI stwierdził, że wielu zagranicznych dostawców już rozpoczęło anulowanie wcześniejszych umów i zatrzymało wszystkie transporty złomu do Indii z powodu „siły wyższej”. Organizacja uważa, że nowe przepisy stoją w opozycji do niedawno uruchomionej kampanii „Make in India”, której celem jest wsparcie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Indiach.
Milion odbiorców
Od czasu swojej premiery w październiku 2012 r., 20 257 nauczycieli w Stanach Zjednoczonych zaangażowało się w realizację programu, którego celem jest przedstawienie uczniom korzyści płynących z recyklingu używanych ubrań i tekstyliów domowych. W akcję zaangażowane jest Centrum Edukacji, które zapewnia nauczycielom darmowy dostęp do materiałów. Broszury, infografiki oraz scenariusze lekcji informują uczniów, że odpady tekstylne równie dobrze nadają się do recyklingu jak papier, tworzywa sztuczne, szkło czy aluminium. Do tej pory ze strony programu ponad 21 tys. razy pobrano materiały edukacyjne, które trafiły do ponad miliona uczniów.
Na podstawie stron internetowych: www.impactrecyclers.com, www.letsrecycle.com, www.lg.com, www.mrai.org.in, www.napcor.com, www.perfectionmachinery.com, www.recyclinginternational.com, www.recyclingtoday.com, www.schnitzersteel.com, www.smartasn.org, www.srielastomers.com
Artykuł pochodzi z majowego wydania miesięcznika “Recykling” (05/2015).
Komentarze (0)