Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Światło oczyści wodę z toksyn

Światło oczyści wodę z toksyn
27.10.2009, o godz. 22:33
czas czytania: około 1 minuty
0

Dzięki metodzie opracowanej na UJ szkodliwe substancje mogą się rozpadać pod wpływem światła słonecznego. Naukowcy z Zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów Wydziału Chemii UJ stworzyli sposób, który przy wykorzystaniu tzw. fotokatalizatorów hybrydowych pozwala na ekologiczne i wydajne oczyszczanie wody z toksycznych związków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

fotokatalizator, pewnego rodzaju pośrednik powoduje, że substancja do tej pory nieczuła na światło, zaczyna na nie reagować. Dzięki temu, substancje te mogą ulec m.in. degradacji. 

Dotychczasowe sposoby oparte np. na osmozie, adsorpcji, ultrafiltracji, destylacji i fotoutlenianiu mają wiele ograniczeń – przede wszystkim są energochłonne i mają niską wydajność. 

Za to fotokatalizatory hybrydowe nie są toksyczne. Ponadto nie rozpuszczają się w wodzie, ale tworzą w niej zawiesinę – po przeprowadzeniu reakcji można je łatwo usunąć, albo same osiadą na dnie zbiornika. Fotokatalizatorów hybrydowych można używać tam, gdzie produkuje się ścieki zawierające toksyczne związki: np. przemyśle tekstylnym lub w szpitalach. 

Metoda po badaniach laboratoryjnych zostanie poddana próbie m.in. w oczyszczalni.

Źródło: newseek.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025