Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Światowy Dzień Długu Ekologicznego już 1 sierpnia. Polski był... w maju

Światowy Dzień Długu Ekologicznego już 1 sierpnia. Polski był... w maju
Kalina Olejniczak
23.07.2018, o godz. 13:23
czas czytania: około 2 minut
0

Dzień Długu Ekologicznego (ang. Earth Overshoot Day) to moment, w którym ludzkość wykorzystuje zasoby przypadające na cały rok do produkcji, a konsumpcja przekracza zdolność natury do ich odnowienia. W tym roku przypada 1 sierpnia, jeszcze w połowie lat 90-tych był w listopadzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Datę wylicza się dzieląc ogół zasobów naturalnych przez światowy ślad ekologiczny (ang. ecological footprint), a następnie mnożąc przez 365. Data 1 sierpnia oznacza, że aby zaspokoić nasze apetyty na zasoby powinniśmy dysponować ziemią o 70 procent większą od naszej, podaje Global Footprint Network, międzynarodowa organizacja badawcza, która dokonuje corocznej oceny DDE. Badania rozpoczęto w latach 70-tych, gdy rosnąca populacja i jej potrzeby sprawiły, że konsumpcja przestała być zrównoważona.

Dług ekologiczny pokazuje także ekologicznie i ekonomicznie rabunkową działalność państw zindustrializowanych wobec krajów biedniejszych.

Bądź wege, wybierz rower

Najważniejsze czynniki zadłużenia to: spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego (produkcja zwierzęca jest niezwykle energochłonna i zanieczyszczająca środowisko), zużycie paliw kopalnych, zużycie energii elektrycznej, nadmierne połowy, wycinanie lasów, emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Efekty już są odczuwalne, np. w postaci deficytów wody na całym świecie. Jeśli trend się utrzyma, dzień długu ekologicznego w przyszłym roku przypadnie w lipcu.

W zestawieniu przygotowanym na stronie www.overshootday.org widać, że np. spowolnienia gospodarcze powstrzymywały tempo przesuwania się DDE. Tak było podczas recesji w latach 70, 80, 90-tych oraz podczas kryzysu 2007-2008 roku.

Jak podkreślają badacze, potrzebne są globalne rozwiązania. Zastąpienie 50% konsumpcji mięsa dietą wegetariańską cofnęłoby datę o pięć dni. Poprawa efektywności w budownictwie i przemyśle może spowodować zmianę o trzy tygodnie, a 50% redukcja emisji dwutlenku węgla dałaby dodatkowe 3 miesiące.

Polski DDE był 19 maja

Na stronie Global Footprint Network można zbadać indywidualny wkład w Dzień Długu Ekologicznego. W ankiecie odpowiadamy na pytania m.in. na temat sposobu odżywiania (weganizm wypada najkorzystniej dla środowiska), sposobu podróżowania (ogromny ślad ekologiczny to podróże samolotem), sposobu zamieszkania (wielorodzinny dom i nieużywanie klimatyzacji są bardziej przyjazne dla Ziemi).

Można też zobaczyć ranking krajów, które najszybciej zadłużają naszą planetę: w czołówce jest Katar, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA i Kanada  (DDE przypada już w lutym i marcu), a najmniej szkodliwe są działania Wietnamu i Jamajki (DDE przypada w grudniu). Wynik Polski to 19 maja.

źródło: www.footprintnetwork.org

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023